Aktuality

Vybrané otázky dědického práva aneb kdo je připraven, není překvapen

3. 3. 2021

V úterý 9. 3. nás čeká další T-přednáška, tentokrát od absolventa Talnetu Vítka Mužíka.

Co je po smrti? Odpovědi možná hledá filosofie a teologie, ale právo to ví poměrně přesně. Je závěť obligatorní dokument psaný perem na pergamen při svitu svíčky? Dědické právo, oblast práva soukromého, je určitě téma, o kterém se vyplatí něco vědět. Tato T-přednáška bude pojednávat zejména o vybraných kapitolách dědického práva a o úskalích jeho aplikace, přičemž bude kladen zvláštní důraz na závěť, její formulaci a výklad. V současnosti se s dědickým právem pojí mnoho úskalí, která by zde měla být alespoň částečně osvětlena.

Dotazy můžete pokládat už nyní na https://app.sli.do/event/brpmbljf

T-přednášky probíhají každé liché úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Jak se Talneťák dostane do start-upu?

25. 2. 2021

V Café Talnet se tentokrát budeme bavit na téma start-upů a Talneťáků v nich s absolventkou Talnetu Kamilou.

Café Talnet probíhají každé liché úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Vizuální programování, kde každý může být umělcem

16. 2. 2021

V úterý 23. 2. 2021 nás čeká další T-přednáška. O téma vizuálního programování se s námi tentokrát podělí Lukáš Juřica, a to jak teoreticky, tak i prakticky. Ať už programovat umíte, nebo ne - přijďte. Lukáš vám totiž dokáže, že umělcem a programátorem v jednom může být opravdu každý!

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Talnet je opět první v hodnocení povinných úloh Turnaje mladých fyziků!

11. 2. 2021

Kurz Na fyziku v týmu (zkráceně NAFTA) znovu skóruje! Jeho účastníci se v letošním ročníku Turnaje mladých fyziků po minimální bodové ztrátě v hodnocení povinných úloh opět umístili na skvělém průběžném prvním místě. Gratulujeme!

Informace ohledně soutěže jsou k nalezení zde: https://tmf.fzu.cz/tournament.php?y

Inteligence hmyzu

10. 2. 2021

V úterý 16. 2. nás čeká první letošní Café Talnet. Na zimním soustředění vznikla spontánně diskuze o tom zda a jak je hmyz inteligentní, případně, zda se to můžeme nějak dozvědět. Protože jsme museli diskuzi z nedostatku času přerušit a téma nám přišlo zároveň zajímavé, zvolili jsme jej jako nejlepšího kandidáta na první posezení u kávy. Pozváni jsou hosté z řad laiků i odborníků. Máte se na co těšit!

Café Talnet probíhají každé liché úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

První letošní T-přednáška: Současné raketové nosiče

3. 2. 2021

V úterý 9. 2. nás čeká první T-přednáška tohoto kalendářního roku, a to "Současné raketové nosiče" od oblíbeného přednášejícího Talneťáka Martina Švandy. Jaké rakety právě teď létají? Jak jsou velké, kolik uvezou a kolik stojí? To vše i mnohé jiné se na T-přednášce dozvíte!

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Zimní soustředění Talnetu

20. 1. 2021

Jako každý rok, pořádá Talnet zimní soustředění i letos ve dnech 29.-30.1.2021. Ale vzhledem k současným omezením musí být uzpůsobeno do online prostředí. I tak nabídne klasický program: prezentace seminárek, záměrů na T-expedici, nebudou chybět ani obligátní deskové hry. Výlet se bude konat jen v případě příznivé situace ohledně hygienických opatření vlády. Pokud se nám nepodaří v termínu soustředění jej uskutečnit, odložíme výlet s programem na příznivější časy. Informace a přihláška

Přihlašování do druhých bloků T-kurzů běží

4. 1. 2021

Během ledna je možné se přihlašovat do druhých bloků online T-kurzů Talnetu. Přihlášku naleznete zde. Anotaci všech T-kurzů zde. První lekce se otevřou se začátkem února 2021.

Posterová konference chemických kurzů Talnetu

29. 12. 2020

Vědecké konference propojují vědce příbuzných oborů, aby měli možnost sdílet své poznatky a navazovat kontakty. Mimo přednášek se příspěvky prezentují formou plakátových sdělení – posterů. Tuto formu využíváme i my při této Posterové konferenci chemické sekce Talnetu, do které se zapojili studenti z několika chemických kurzů, aby všem touto jednoduchou formou prezentovali ukázky své práce v kurzech. Postery najdete ve společném prostředí po přihlášení Vaším Talnetím účtem. Dotazy autorům můžete pokládat v diskuzi.


Talnet přeje všem radostné svátky

23. 12. 2020

S kaprem, řízkem, s koronou či bez korony, Talnet je tu vždycky s vámi!

Těšíme se v novém roce opět na viděnou!

Co jste chtěli vědět o fyzice a báli jste se zeptat?

9. 11. 2020

Martin Topinka, instruktor rekordního počtu kurzů (pět fyzikálních kurzu) se v rámci zatraktivnění kurzů rozhodl, že využije technologie a uspořádá online Q&A (otázky a odpovědi) v reálném čase. Ve sváteční středu 11.11. 2020 v 20:00 CET na https://meet.google.com/lookup/fqmjavqpen . Tento odkaz je společný pro všech pět kurzů, v kterých má prsty tj. Astro I,II,III,IV a Teorie relativity. Ale zváni jsou i všichni další se zájmem o fyziku, zejména astronomii a teorii relativity. Těšíme se na vaše rozesmáté obličeje, pokud máte kameru, nebo vaše veselé avatary...

Martin a spol.


Otevřen nový kurz o přežívání v době karantény

9. 11. 2020

Po úspěšném dílu Café Talnet Jak doma nezešílet a dělat něco pro sebe byl otevřen nový T-kurz, jehož cílem je, umožnit účastníkům uchopit domácí karanténu jako šanci podrobněji se zabývat tím, jak nejlépe tento čas využít. Anotace kurzu a Přihláška.

Jak doma nezešílet a dělat něco pro sebe?

26. 10. 2020

Jak si užít nemoc, karanténu, lockdown, nebo jinou formu domácího vězení? Další díl Café Talnet začne 5.11.2020 od 18.30 na známé stránce meet.google.com/ywy-bwnf-rko . Ke kávě Vás zve tentokrát Mirsolav Litavský, psycholog. Více o Café Talnet.

Café Talnet obnovené

19. 10. 2020

Po několikaleté pauze zahajuje Café Talnet opět svou činnost. Neformální posezení s vlastní uvařenou kávou či jiným nápojem začíná ve čtvrtek 22.10.2020 od 18:30 na téma: Selhala věda v době COVIDU? A dále se budeme setkávat každých 14 dní od tohoto data. Více informací na stránce Café Talnet

Zahájení online T-kurzů

11. 10. 2020

Zítra začíná práce v online T-kurzech. Vstup do online prostředí je na stránce Vstup do online. Stále je možné se do T-kurzů přihlašovat.

Rakety - jak vůbec létají?

5.10.2020

Účastnická přednáška.

Ke sledování Vás zve Martin Švanda ve čtvrtek 15. 10. od 19:00.

Zajímá tě, jak je možné pohybovat se ve vakuu? Viděl(a) jsi vzlétat raketu a nejsi si jistý(á), jak přesně funguje? Chceš se dozvědět více o raketových motorech? Pokud ano, tak přijď na tuto přednášku, kde se dozvíš základní princip fungování raket, proč je takový, jaký je, a něco o nejběžnějších raketových motorech.

Přednáška proběhne na odkaze https://meet.google.com/sjn-iahk-fst

Úvodní soustředění 2020

23. 9. 2020

Úvodní soustředění je letos kvůli COVID 19 pojato poněkud odlišným způsobem. Je připraven online program i krátká jednodenní open-air setkání. Podrobnosti zde .

Talnet má nový web

Po dlouhém úsilí zpřehlednit a zatraktivnit web Talnetu konečně přichází nová verze stránek. Pokud Vám zde něco chybí či máte konstruktivní návrh na zlepšení, pište na vojtech.tutr@npi.cz .

Otevřeny registrace do T-kurzů 2020 - 2021

Anotace T-kurzů nového ročníku naleznete zde

Přihlášku zde

T-exkurze podzim 2020

20. 8. 2020

Vypsány T-exkurze podzimního bloku. Anotace včetně přihlášky najdete zde

Starty raket - studentská přednáška

21. 4. 2020

Studentská online přednáška 29. 4. od 20:00 na Google Meet (odkaz níže)

Chcete se dozvědět něco o historii letů do vesmíru a rádi sledujete starty raket? V této přednášce obojí spojíme! Komentováním důležitých startů raket společně zmapujeme dějiny kosmonautiky. Pokud už historii znáte, tak bude jistě zajímavé znovu se podívat na slavné starty, a pokud neznáte, tak ji poznáte!

Přednášet bude Talneťák Martin Švanda.

Termín: 29. 4. 2020

Začátek setkání: 20:00

Místnost pro setkání: http://meet.google.com/mwp-wbpx-ywn

Instruktážní video, jak se připojit do Google Meet: https://www.youtube.com/watch?v=T1EHR-kEOJE