Aktuality

Poster session z T-expedice v Litoměřicích můžete sledovat na streamu od 14:00

V Litoměřicích probíhá T-expedice

22. 8. 2021

Výroba umělého srdce, analýza kvality ovocných džusů, zkoumání kvality půdy či kompozice vlastní divadelní hry - to jsou některé z úkolů, které řeší jednotlivé sekce na T-expedici v Litoměřicích. Akce probíhá v partnerství s Technickým klubem Litoměřice od 21. do 28.8. 2021.

Závěrečná poster session, kde jednotlivé sekce představí výsledky své činnosti se uskuteční v Malém sále místního hradu v pátek 27.8. od 14 do 16 hodin.

Aktivismus, nezisk a svět plný příležitostí - Café Talnet 25.5.

19. 5. 2021

Dnešní dynamická a složitá doba nabízí nejen řadu omezení, ale i příležitostí k osobnímu seberozvoji, budování nových projektů a možnost zapojit se do pozitivní změny společnosti a prostředí okolo nás. Na dalším Cafe Talnet se tak budeme bavit o tom, jaké jsou možnosti zapojení středoškoláků do vědeckého výzkumu či jak vybudovat a udržet vlastní neziskovou organizace nebo projekt. Tímto a řadou dalších temat z oblasti vědy, vzdělávání a "občanského aktivismu” Vás provede Jan Hrabovský - absolvent sočky, vedoucí organizace Alumni scientiae Bohemicae, z.s. a dalších projektů, současný doktorand na Matfyzu a Fyzikálním ústavu AV ČR. V rámci programu Cafe Talnet pak bude zejména dostatek prostoru na dotazy a hlavně diskusi nad nápady a tématy nebo případně sdílení vlastních zkušeností.

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Letní soustředění Talnetu se uskuteční ve dnech 24.-27.6.

14. 5. 2021

Letní soustředění Talnetu, které se tradičně koná na přelomu května a června bylo letos odloženo na pozdější termín z důvodů nejistoty ohledně hygienických opatření.

Soustředění proběhne ve Spáleném Poříčí, kde to řada účastníků důvěrně zná. Na zpřístupnění přihlášky usilovně pracujeme.

T-přednáška: Robot na sbírání puků

14. 5. 2021

Přemýšleli jste někdy, jak skvělé by bylo postavit si vlastního robota? Jak ho naučit manévrovat v prostoru a usnadňovat každodenní život?

Parta z Talnet Robotics se rozhodla dát hlavy dohromady a vytvořit vlastního robota od úplných základů, a to pro jednu z obávaných, mezinárodně uznávaných robotických disciplín. S tímto nelehkým cílem si naši robotici poradili s přehledem a teď již dotahují poslední detaily.

Jak jejich inovativní robot souvisí s herní počítačovou myší, vysavačem nebo reklamními panely vám rádi prozradí na T-přednášce 18. 5. 2021.

Dotazy můžete pokládat už nyní na app.sli.do/event/teyyqxzx

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

TE:20 získává Cenu diváků na AFO56

13. 5. 2021

Dokumentární film TE:20 vzniklý ve spolupráci Vlastivědného muzea Jesenicka, programu TALNET při Národním pedagogickém institutu a zájmového spolku tvProstor, vyhrál Cenu diváků mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Academia Film Olomouc (AFO). Snímek dokumentuje, jak to chodí na T-expedici.

Ke shlédnutí je zde: youtu.be/nUAiGSvZC9o

Informace o soutěži zde: afo.cz/soutez-2021

T-přednáška: Jak přistupovat k problémům

29. 4. 2021

Toužili jste se něco udělat, ale nakonec to nedopadlo, protože se vám zkrátka nechtělo? Dělali jste někdy projekt do školy či práce, ale nevěděli jste, jak na něj? Chtěli jste se něco nového naučit, ale kvůli různým problémům jste to odložili a už se k tomu nevrátili? Něco podobného se určitě už stalo každému, jenže ne všichni si s tím umí poradit...

Kdysi se to stávalo i Patrikovi, než na to s pomocí dalších lidí vyzrál. O své zkušenosti a rady se podělí na T-přednášce 4. 5. 2021. Pomůže vyřešit problémy i vám?

Dotazy můžete pokládat už nyní na app.sli.do/event/ewbbpgot

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Café Talnet: Skotsko a Brexit. Rozpadne se další unie?

21. 4. 2021

V roce 2014 se Skotsko v referendu vyjádřilo pro setrvání jako část Velké Británie. Důležitost setrvání v EU byla jedním z hlavních faktorů. Od té doby přes skotský nesouhlas Británie odešla z EU a jednota národů ve Spojeném království je čím dál křehčí. Jaké jsou dopady a důsledky Brexitu ve Skotsku? Odhalíme jak rostoucí politické a národní neshody ve Velké Británii budou ovlivňovat budoucí dění. Také se podíváme na roli historických smluv a tradic, od počátku sjednocení Anglie a Skotska v roce 1707. A to všechno s pořádnou dávkou divokého skotského kulturního pozadí přímo živě z Edinburghu. Těším se na vás!

Téma přednese Vašek Löffelmann, absolvent Talnetu, který momentálně ve Spojeném království studuje v úterý 27. 4. 2021od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Tým Talnetu ovládl Turnaj mladých fyziků!

16. 4. 2021

Tým Talnetu složený z kurzistů Nafty (Martin Švanda, Tomáš Čajan, Maksymilian Iurchenko, Barbora Růžičková, Patrik Štencel) veden Lukášem Vikem se ve dnech 15. - 16. 4. 2021 účastnil Ústředního kola Turnaje mladých fyziků, kde stejně jako ve všech předchozích kolech letošního (online) ročníku zvítězil. Tým tak získává právo reprezentovat Českou republiku na mezinárodním kole IYPT 2021!

Podrobné výsledky Ústředního kola TMF jsou k nalezení zde: tmf.fzu.cz/34/pdf/Vysledky_UK_podrobne.pdf

T-přednáška: Přichází revoluce v kosmické dopravě?

14. 4. 2021

Celých 52 let po přistání člověka na Měsíci létají k ISS lodi Sojuz rakety, jejichž barokní tvar vídáme 59 let. Raketové motory 77 let téměř kopírují koncepci německé V-2. Přistává se na padácích. Cena za let je přes miliardu Kč za osobu. Kdy se technika kosmické dopravy odrazí ode dna?

Úvod se věnuje základním principům, následuje skok do budoucnosti. Pochopíme systém Super Heavy + Starship jako logické spojení několika věcí, které samostatně nedávají smysl. Na titulní otázku si posluchač může na závěr sám odpovědět.

T-přednášku prosloví David Röhlich v úterý 20. 4. 2021od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Café Talnet: Hmyz jako vektor nebezpečných chorob

7. 4. 2021

Naše virtuální kavárna bude hostit další hmyzí téma, které přednese náš vrchní entomolog Martin Starý. Potkáme se jako vždy od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr v úterý 13. 4. 2021.

T-přednáška: Zrušené barokní kláštery

1. 4. 2021

Zajímá vás, jaká T-přednáška nás čeká 6. 4.? No přeci "Zrušené barokní kláštery – darmojedi, či osvícení vzdělanci?" od absolventky Talnetu Štěpánky Grunové.

Rušení klášterů dekrety josefínských reforem postihlo desítky moravských barokních klášterů. Jejich obrovského bohatství i personálních možností bylo ihned využito k reorganizaci farností a dalším užitečným cílům. Bylo tomu však opravdu tak, že proti sobě stáli osvícený panovník vyznávající vědu a jednoduché morální křesťanství a zkostnatělé, barokním pozlátkem a tmářstvím prodchnuté instituce? Povídání plné paradoxů o posledních letech moravských klášterů, jejich kultuře, duchovních obzorech a možná trochu překvapivých formách, kterých u nás osvícenství v předvečer francouzské revoluce mohlo nabývat.

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Podcast nejen o jesenické T-expedici

30. 3. 2021

Rozhovor s ředitelem Vlastivědného muzea Jesenicka Pavlem Rušarem o podpoře nadání na Jesenicku, o přípravě nadcházející T-expedice v Jeseníku, které je muzeum partnerem.

Můžete poslouchat na tomto odkaze

Café Talnet: Stratosférické balóny

23. 3. 2021

Co je to stratosférický balón? Kde a na co se dají použít, a co zajímavého lze zjistit? Jaké jsou technické výzvy a jejich řešení při stavbě takového balónu? Nebude chybět ani ukázka videí a fotek ze skutečných letů a také nějaká ta data a grafy. V rámci formátu Café Talnet bude dostatek prostoru na dotazy a diskusi, případně sdílení vlastních zkušeností. Průvodcem nám bude Jakub Janoušek - absolvent a spolupracovník Talnetu.

Virtuální kavárna funguje každé liché úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

T-exkurze 2021 na jaře proběhnou distančně

19. 3. 2021

Přihlášky na T-exkurze 2021 byly otevřeny!

Každé jaro vás spolu s experty bereme do terénu. Letošní epidemiologická situace sice není ke společným jarním výletům příznivá, ale my vás ven vezmeme i tak! Se speciálně upraveným harmonogramem T-exkurzí je zvládneme i distančně. V každé z T-exkurzí nás čekají dvě společná online setkání, mezi kterými budete mít možnost prozkoumat své nejbližší okolí sami, ať už bude pandemie zuřit sebevíc. Na tom prvním (po teoretické přípravě) probereme, co, kde a jak vlastně máte hledat. A na tom druhém si budeme ukazovat, co jste objevili, na co jste přišli a jak to spolu všechno souvisí. Rozhodně se máte na co těšit! Naši experti vás podpoří i na dálku a kdo ví, třeba bude průzkum toho, co máte hned za humny, nakonec působivější, než se na první pohled může zdát!

T-přednáška: Kryptoměny

18. 3. 2021

V úterý 23. 3. 2021 nás čeká T-přednáška, tentokrát na téma kryptoměn. Přednášejícím bude makroekonom Jakub Jedlinský z VŠE, který se tomuto tématu dlouhodobě intenzivně věnuje. Provede nás světem kryptoměn, dozvíme se, co hýbe jejich hodnotou a třeba i to, zda lze investicemi do nich pohádkově zbohatnout nebo snadno zchudnout.

Dotazy můžete pokládat už nyní na https://app.sli.do/event/kpxe5tx2

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Dokument o T-expedici je nominován na Academia Film Olomouc

17. 3. 2021

Dokumentární film TE:20 vzniklý ve spolupráci Vlastivědného muzea Jesenicka, programu TALNET při Národním pedagogickém institutu a zájmového spolku tvProstor, postoupil do finále mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Academia Film Olomouc (AFO). Z celkem přibližně třech tisíc přihlášených projektů se tak ocitl mezi 77 nejúspěšnějšími.

Více zde: https://afo.cz/soutez-2021/

Tým Talnetu zvítězil v regionálním kole TMF

15. 3. 2021

Tým Talnetu složený z kurzistů Nafty pokračuje v krasojízdě! 15. března s přehledem zvítězil v regionálním kole Turnaje mladých fyziků a postupuje do ústředního kola soutěže (www.tmf.fzu.cz). K úspěchu gratulujeme a budeme držet palce do českého finále!

T-expedice 2021

5. 3. 2021

Přihlášky na T-expedice 2021 byly otevřeny! Letos se (za příznivé epidemiologické situace) konají v Litoměřicích a Jeseníku. Rozhodně se máte na co těšit!

Vybrané otázky dědického práva aneb kdo je připraven, není překvapen

3. 3. 2021

V úterý 9. 3. nás čeká další T-přednáška, tentokrát od absolventa Talnetu Vítka Mužíka.

Co je po smrti? Odpovědi možná hledá filosofie a teologie, ale právo to ví poměrně přesně. Je závěť obligatorní dokument psaný perem na pergamen při svitu svíčky? Dědické právo, oblast práva soukromého, je určitě téma, o kterém se vyplatí něco vědět. Tato T-přednáška bude pojednávat zejména o vybraných kapitolách dědického práva a o úskalích jeho aplikace, přičemž bude kladen zvláštní důraz na závěť, její formulaci a výklad. V současnosti se s dědickým právem pojí mnoho úskalí, která by zde měla být alespoň částečně osvětlena.

Dotazy můžete pokládat už nyní na https://app.sli.do/event/brpmbljf

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Jak se Talneťák dostane do start-upu?

25. 2. 2021

V Café Talnet se tentokrát budeme bavit na téma start-upů a Talneťáků v nich s absolventkou Talnetu Kamilou.

Café Talnet probíhají každé liché úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Vizuální programování, kde každý může být umělcem

16. 2. 2021

V úterý 23. 2. 2021 nás čeká další T-přednáška. O téma vizuálního programování se s námi tentokrát podělí Lukáš Juřica, a to jak teoreticky, tak i prakticky. Ať už programovat umíte, nebo ne - přijďte. Lukáš vám totiž dokáže, že umělcem a programátorem v jednom může být opravdu každý!

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Talnet je opět první v hodnocení povinných úloh Turnaje mladých fyziků!

11. 2. 2021

Kurz Na fyziku v týmu (zkráceně NAFTA) znovu skóruje! Jeho účastníci se v letošním ročníku Turnaje mladých fyziků po minimální bodové ztrátě v hodnocení povinných úloh opět umístili na skvělém průběžném prvním místě. Gratulujeme!

Informace ohledně soutěže jsou k nalezení zde: https://tmf.fzu.cz/tournament.php?y

Inteligence hmyzu

10. 2. 2021

V úterý 16. 2. nás čeká první letošní Café Talnet. Na zimním soustředění vznikla spontánně diskuze o tom zda a jak je hmyz inteligentní, případně, zda se to můžeme nějak dozvědět. Protože jsme museli diskuzi z nedostatku času přerušit a téma nám přišlo zároveň zajímavé, zvolili jsme jej jako nejlepšího kandidáta na první posezení u kávy. Pozváni jsou hosté z řad laiků i odborníků. Máte se na co těšit!

Café Talnet probíhají každé liché úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

První letošní T-přednáška: Současné raketové nosiče

3. 2. 2021

V úterý 9. 2. nás čeká první T-přednáška tohoto kalendářního roku, a to "Současné raketové nosiče" od oblíbeného přednášejícího Talneťáka Martina Švandy. Jaké rakety právě teď létají? Jak jsou velké, kolik uvezou a kolik stojí? To vše i mnohé jiné se na T-přednášce dozvíte!

T-přednášky probíhají každé sudé úterý od 19.00 na meet.google.com/unp-yhny-fkr

Zimní soustředění Talnetu

20. 1. 2021

Jako každý rok, pořádá Talnet zimní soustředění i letos ve dnech 29.-30.1.2021. Ale vzhledem k současným omezením musí být uzpůsobeno do online prostředí. I tak nabídne klasický program: prezentace seminárek, záměrů na T-expedici, nebudou chybět ani obligátní deskové hry. Výlet se bude konat jen v případě příznivé situace ohledně hygienických opatření vlády. Pokud se nám nepodaří v termínu soustředění jej uskutečnit, odložíme výlet s programem na příznivější časy. Informace a přihláška

Přihlašování do druhých bloků T-kurzů běží

4. 1. 2021

Během ledna je možné se přihlašovat do druhých bloků online T-kurzů Talnetu. Přihlášku naleznete zde. Anotaci všech T-kurzů zde. První lekce se otevřou se začátkem února 2021.

Posterová konference chemických kurzů Talnetu

29. 12. 2020

Vědecké konference propojují vědce příbuzných oborů, aby měli možnost sdílet své poznatky a navazovat kontakty. Mimo přednášek se příspěvky prezentují formou plakátových sdělení – posterů. Tuto formu využíváme i my při této Posterové konferenci chemické sekce Talnetu, do které se zapojili studenti z několika chemických kurzů, aby všem touto jednoduchou formou prezentovali ukázky své práce v kurzech. Postery najdete ve společném prostředí po přihlášení Vaším Talnetím účtem. Dotazy autorům můžete pokládat v diskuzi.


Talnet přeje všem radostné svátky

23. 12. 2020

S kaprem, řízkem, s koronou či bez korony, Talnet je tu vždycky s vámi!

Těšíme se v novém roce opět na viděnou!

Co jste chtěli vědět o fyzice a báli jste se zeptat?

9. 11. 2020

Martin Topinka, instruktor rekordního počtu kurzů (pět fyzikálních kurzu) se v rámci zatraktivnění kurzů rozhodl, že využije technologie a uspořádá online Q&A (otázky a odpovědi) v reálném čase. Ve sváteční středu 11.11. 2020 v 20:00 CET na https://meet.google.com/lookup/fqmjavqpen . Tento odkaz je společný pro všech pět kurzů, v kterých má prsty tj. Astro I,II,III,IV a Teorie relativity. Ale zváni jsou i všichni další se zájmem o fyziku, zejména astronomii a teorii relativity. Těšíme se na vaše rozesmáté obličeje, pokud máte kameru, nebo vaše veselé avatary...

Martin a spol.


Otevřen nový kurz o přežívání v době karantény

9. 11. 2020

Po úspěšném dílu Café Talnet Jak doma nezešílet a dělat něco pro sebe byl otevřen nový T-kurz, jehož cílem je, umožnit účastníkům uchopit domácí karanténu jako šanci podrobněji se zabývat tím, jak nejlépe tento čas využít. Anotace kurzu a Přihláška.

Jak doma nezešílet a dělat něco pro sebe?

26. 10. 2020

Jak si užít nemoc, karanténu, lockdown, nebo jinou formu domácího vězení? Další díl Café Talnet začne 5.11.2020 od 18.30 na známé stránce meet.google.com/ywy-bwnf-rko . Ke kávě Vás zve tentokrát Mirsolav Litavský, psycholog. Více o Café Talnet.

Café Talnet obnovené

19. 10. 2020

Po několikaleté pauze zahajuje Café Talnet opět svou činnost. Neformální posezení s vlastní uvařenou kávou či jiným nápojem začíná ve čtvrtek 22.10.2020 od 18:30 na téma: Selhala věda v době COVIDU? A dále se budeme setkávat každých 14 dní od tohoto data. Více informací na stránce Café Talnet

Zahájení online T-kurzů

11. 10. 2020

Zítra začíná práce v online T-kurzech. Vstup do online prostředí je na stránce Vstup do online. Stále je možné se do T-kurzů přihlašovat.

Rakety - jak vůbec létají?

5.10.2020

Účastnická T-přednáška.

Ke sledování Vás zve Martin Švanda ve čtvrtek 15. 10. od 19:00.

Zajímá tě, jak je možné pohybovat se ve vakuu? Viděl(a) jsi vzlétat raketu a nejsi si jistý(á), jak přesně funguje? Chceš se dozvědět více o raketových motorech? Pokud ano, tak přijď na tuto přednášku, kde se dozvíš základní princip fungování raket, proč je takový, jaký je, a něco o nejběžnějších raketových motorech.

Přednáška proběhne na odkaze https://meet.google.com/sjn-iahk-fst

Úvodní soustředění 2020

23. 9. 2020

Úvodní soustředění je letos kvůli COVID 19 pojato poněkud odlišným způsobem. Je připraven online program i krátká jednodenní open-air setkání. Podrobnosti zde .

T-exkurze podzim 2020

14. 9. 2020

Vypsány T-exkurze podzimního bloku. Anotace včetně přihlášky najdete zde

Otevřeny registrace do T-kurzů 2020 - 2021

7. 9. 2020

Anotace T-kurzů nového ročníku naleznete zde

Přihlášku zde

Talnet má nový web

1. 9. 2020

Po dlouhém úsilí zpřehlednit a zatraktivnit web Talnetu konečně přichází nová verze stránek. Pokud Vám zde něco chybí či máte konstruktivní návrh na zlepšení, pište na vojtech.tutr@npi.cz .