Seznam proběhlých T-přednášek

Robot na sbírání puků

Talnet Robotics 18. 5. 2021

Přemýšleli jste někdy, jak skvělé by bylo postavit si vlastního robota? Jak ho naučit manévrovat v prostoru a usnadňovat každodenní život?

Parta z Talnet Robotics se rozhodla dát hlavy dohromady a vytvořit vlastního robota od úplných základů, a to pro jednu z obávaných, mezinárodně uznávaných robotických disciplín. S tímto nelehkým cílem si naši robotici poradili s přehledem a teď již dotahují poslední detaily.

Jak přistupovat k problémům?

Patrik Štencel 4. 5. 2021

Toužili jste se něco udělat, ale nakonec to nedopadlo, protože se vám zkrátka nechtělo? Dělali jste někdy projekt do školy či práce, ale nevěděli jste, jak na něj? Chtěli jste se něco nového naučit, ale kvůli různým problémům jste to odložili a už se k tomu nevrátili? Něco podobného se určitě už stalo každému, jenže ne všichni si s tím umí poradit...

Kdysi se to stávalo i Patrikovi, než na to s pomocí dalších lidí vyzrál. O své zkušenosti a rady se podělí na T-přednášce. Pomůže vyřešit problémy i vám?

Přichází revoluce v kosmické dopravě?

David Röhlich 20. 4. 2021

Celých 52 let po přistání člověka na Měsíci létají k ISS lodi Sojuz rakety, jejichž barokní tvar vídáme 59 let. Raketové motory 77 let téměř kopírují koncepci německé V-2. Přistává se na padácích. Cena za let je přes miliardu Kč za osobu. Kdy se technika kosmické dopravy odrazí ode dna?

Úvod se věnuje základním principům, následuje skok do budoucnosti. Pochopíme systém Super Heavy + Starship jako logické spojení několika věcí, které samostatně nedávají smysl. Na titulní otázku si posluchač může na závěr sám odpovědět.

Zrušené barokní kláštery – darmojedi, či osvícení vzdělanci?

Štěpánka Grunová 6. 4. 2021

Rušení klášterů dekrety josefínských reforem postihlo desítky moravských barokních klášterů. Jejich obrovského bohatství i personálních možností bylo ihned využito k reorganizaci farností a dalším užitečným cílům. Bylo tomu však opravdu tak, že proti sobě stáli osvícený panovník vyznávající vědu a jednoduché morální křesťanství a zkostnatělé, barokním pozlátkem a tmářstvím prodchnuté instituce? Povídání plné paradoxů o posledních letech moravských klášterů, jejich kultuře, duchovních obzorech a možná trochu překvapivých formách, kterých u nás osvícenství v předvečer francouzské revoluce mohlo nabývat.

Kryptoměny

Jakub Jedlinský 23. 3. 2021

Objevíme svět kryptoměn, dozvíme se, co hýbe jejich hodnotou a třeba i to, zda lze investicemi do nich pohádkově zbohatnout nebo snadno zchudnout.

Vybrané otázky dědického práva aneb kdo je připraven, není překvapen

Vít Mužík 9. 3. 2021

Co je po smrti? Odpovědi možná hledá filosofie a teologie, ale právo to ví poměrně přesně. Je závěť obligatorní dokument psaný perem na pergamen při svitu svíčky? Dědické právo, oblast práva soukromého, je určitě téma, o kterém se vyplatí něco vědět. Tato T-přednáška bude pojednávat zejména o vybraných kapitolách dědického práva a o úskalích jeho aplikace, přičemž bude kladen zvláštní důraz na závěť, její formulaci a výklad. V současnosti se s dědickým právem pojí mnoho úskalí, která by zde měla být alespoň částečně osvětlena.

Vizuální programování, kde každý může být umělcem

Lukáš Juřica 23. 2. 2021

Ve stínu velkých programovacích jazyků se vyvíjí i odnože pro jazyky nepolíbené. Mohou konkurovat?

Když Vás někdo poslouchá, je to skvělý pocit. Ne všichni mají ale mladší sourozence, a tak vzniklo programování a robotika. Nový svět přichází s novými pravidly. K jejich jednoduššímu osvojení pomáhají vizuální programovací jazyky, které mění text v obrázky a piktogramy! Jedním z nich je i Labview, které si v rámci T-přednášky představíme, a Scratch, kde po bezplatné registraci můžete i vy sami překonat tu nejtěžší programovací výzvu!

Současné raketové nosiče

Martin Švanda 9. 2. 2021

Jaké rakety právě teď létají? Jak jsou velké, kolik uvezou a kolik stojí?

Pokud to chceš vědět, máš rád kosmonautiku a rakety nebo se chceš jenom dozvědět něco zajímavého, tak doraž na T-přednášku! Po jejím absolvování budeš znát nejen všechny nejdůležitější aktivní rakety, ale i jejich významné mise a zorientuješ se také v podstatných parametrech.

Astronomie a teorie relativity

Martin Topinka 11. 11. 2020

Q&A (otázky a odpovědi) v reálném čase pro všechny kurzy Martina Topinky tj. Astro I, II, III, IV a Teorie relativity. Zváni jsou i všichni další se zájmem o fyziku, zejména astronomii a teorii relativity.

Rakety - jak vůbec létají?

Martin Švanda 15. 10. 2020

Zajímá tě, jak je možné pohybovat se ve vakuu? Viděl(a) jsi vzlétat raketu a nejsi si jistý(á), jak přesně funguje? Chceš se dozvědět více o raketových motorech? Pokud ano, tak přijď na tuto online přednášku Talneťáka Martina Švandy, kde se dozvíš základní princip fungování raket, proč je takový, jaký je, a něco o nejběžnějších raketových motorech.

Kosmonautika 21. století skrze starty raket

Martin Švanda 2. 6. 2020

Chcete se dozvědět něco o historii letů do vesmíru a rádi sledujete starty raket? V této přednášce obojí spojíme! Komentováním důležitých startů raket společně zmapujeme kosmonautiku ve 21. století. Pokud už historii kosmonautiky znáte, tak bude jistě zajímavé znovu se podívat na slavné starty, a pokud neznáte, tak ji poznáte!

Jsme sami? Cestování k Proxima Centauri

Martin Topinka 26. 5. 2020

Což takhle si zaletět ke hvězdám v okolí a omrknout, jestli tam někde na planetách kolem náhodou nepobíhaji mimozemšťani? Krátké povídání o tom, proč to je na ty velké dálky obtížné a o projektu Breakthrough Initiative, který si klade za cíl vypustit k nejbližší hvězdě vesmírnou sondu a poslat domů alespoň pohlednici.

Historie kosmonautiky (do r. 2000) skrze starty raket

Martin Švanda 29. 4. 2020

Chcete se dozvědět něco o historii letů do vesmíru a rádi sledujete starty raket? V této přednášce obojí spojíme! Komentováním důležitých startů raket společně zmapujeme dějiny kosmonautiky. Pokud už historii znáte, tak bude jistě zajímavé znovu se podívat na slavné starty, a pokud neznáte, tak ji poznáte!

Temná tvář vesmíru

Martin Topinka 2. 4. 2020

Nemáme tušení, co je 96 % energie a hmoty ve Vesmíru, tak tomu alespoň dáváme rozkošně temné názvy. Online přednáška Martina Topinky, který již proslovil zajímavé téma o dalekohledu Jamese Webba.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba - větší a lepší stroj času

Martin Topinka 27. 2. 2020

Většina těch nejkrásnějších a nejpodrobnějších obrázků z dalekého Vesmíru je výsledkem pozorování z dnes již pomalu dosluhujícího Hubblova vesmírného dalekohledu. Dokážeme ale posunout hranice poznání a dohlédnout ještě dál, až do dob, kdy byly galaxie ještě mladé a vznikaly první hvězdy? Prohlédnout skrz mračna prachu kolem rodících se hvězd a planet kolem nich? Zaznamenat známky života na planetách kolem vzdálených hvězd? Toto (a mnoho jiného) je úkolem pro připravovaný Vesmírný dalekohled Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST), jehož start by se měl konečně uskutečnit již příští rok. V této přednášce se pokusím dalekohled Jamese Webba stručně představit a nastínit smělé astronomické plány s ním spojené.