ASURO I. - Kurz základní robotiky

Lektor: Robert Rössler

Doporučený věk: 14 - 19 let

Bloky kurzu: jarní - volně navazuje na kurz Základy programování v C

Chceš si sestavit vlastního robota?

Láká Tě nízkoúrovňové programování?

Nebojíš se pájení a elektroniky?

Tak se přihlaš do Kurzu robotiky - ASURO!

Přihlášku najdeš zde

V kurzu si sestavíš od základu pojízdného robota. V několika lekcích Tě naučíme, jak fungují jednotlivé senzory, jak se zpracovávají data a konečně jak to lze naprogramovat. Všechno si vyzkoušíš prakticky. Stavebnice robota Ti navíc zůstane. Pokud doposud nemáš žádné zkušenosti s robotikou, nevadí, počítáme i s úplnými začátečníky.

Kvalifikace do kurzu

Kurz, který z velké části probíhá online, je určen pro středoškolské studenty ve věku přibližně od 14 do 19 let (věk je jen doporučující, není podmínkou).

Pro účast v kurzu budeš muset napsat jednoduchý program v Céčku. Zadání kvalifikační úlohy zveřejníme první týden v lednu. Kromě zadaní zveřejníme i materiály, ze kterých se lze naučit základy programování v C. Na vypracování budou dva týdny. Do kurzu pak přijmeme přibližně 18 nejlepších.

Průběh kurzu

Kurz bude probíhat online od ledna do června. Začne pájecí úlohou, během které si vyzkoušíte pájení na nečisto. Bude následovat 7 lekcí (po dvou týdnech) s robotem, kde v první úloze si robota napájíte a v dalších 6 ho budeme programovat.

Ke každé lekci dostanete textové (a někdy i video) materiály. Bude zadána úloha k vypracování. Jakékoli nejasnosti a vysvětlení látky pak proběhne pravidelných online setkání.

Během kurzu proběhnou 2 prezenční setkání (účast doporučena, není však povinná), na kterých budeme řešit potíže s hardwarem, něco si vysvětlíme a hlavně se seznámíme.

Návštěva DLR v Německu

Kurz je zakončen návštěvou německého centra pro letectví a kosmonautiku (DLR), odkud stavebnice ASURO pochází. Čeká nás tam prohlídka centra GSOC, odkud se řídí družice a modul na ISS. Také si se svými roboty zasoutěžíte v jedné z úloh.Také navštívíme proslulé Technické muzeum v Mnichově. Jako účastník si budeš hradit jen jídlo, ostatní zaplatíme za tebe.

Potřebné vybavení pro kurz

Po celou dobu kurzu budeš potřebovat vlastní počítač nebo lépe notebook (který si můžeš dovést i na osobní setkání).

Na začátku kurzu budeš ještě potřebovat vybavení pro pájení. Pokud ho nemáš, bude stačit, když si ho od někoho půjčíš, pájí se totiž jen první dvě úlohy.

Konkrétně budeš potřebovat:

  • Páječku (lépe hrotovou, stačí ale i trafopáječka)

  • Pájku (neboli cín)

  • Kalafunu, tavidlo nebo pájecí kapalinu

  • Štípačky

Bližší informace dostaneš v kurzu.

Cena

Cena za kurz je 650 Kč. V ceně je stavebnice robota, další součástky pro testovací obvod, dvě prezenční setkání, cestovné do Německa, ubytování a vstupné. Neproplácíme cestu na workshopyy, baterie a jídlo v Německu.

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat:

Štěpán Peterka (koordinátor kurzu):

Tel.: +420 722 967 630

Email: peterka@nidv.cz


Robert Rössler (instruktor kurzu):

Tel.: +420 737 067 940

Email: robert.rossler@talentovani.cz