T-exkurze

Co jsou T-exkurze

Chceš se podívat, jak vypadá myš zevnitř, aniž bys musel(a) použít skalpel? Zajímá tě, jak si ryby svítí ve tmě? Víš, odkud pochází tvoji sousedé? Umíš vyčíst z kamenů životní příběhy? Rád(a) by sis zalétal(a) s dronem? Dokážeš izolovat kofein z čaje? Už jsi někdy pohlédl(a) za hranice Sluneční soustavy? Chceš se naučit meditovat? Zajímá tě, jak zůstat v létě cool? To a mnohé další můžeš objevovat na T-exkurzích!

T-exkurze

 • jsou exkurze na aktuální témata vedené odborníky.

 • umožňují si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

 • sbližují a sdružují aktivní mládež.

 • jsou obvykle zdarma.

 • se konají ve dvou obdobích - na jaře a na podzim.

 • se skládají se ze tří částí: online přípravy, prezenční části a online zakončení.

 • probíhají zhruba tři týdny (každý z nich zaberou cca 5 hodin času).

 • jsou nedělitelnou součástí projektu Talnet.

Na T-exkurzích se budeš zabývat zajímavými aktuálními tématy, mnohé se na vlastní kůži naučíš a poznáš jak odborníky z oboru, tak i nové kamarády, které zajímá to samé, co tebe. V přípravné fázi se seznámíš se zkoumanou problematikou a vybranými metodami práce a po splnění několika kratších úkolů se vydáš na dané pracoviště, kde si sám/sama všechno vyzkoušíš. Na závěr pak sepíšeš/nakreslíš/natočíš/... tzv. T-report, krátkou závěrečnou osobní zprávu o tom, co vše jsi na T-exkurzi viděl(a) a zažil(a). Online část se otevírá jeden celý týden před konáním samotné exkurze, T-report je třeba napsat do cca dvou týdnů od navštívení pracoviště. Celá T-exkurze tak trvá tři týdny, kdy v každém z nich ti zabere přibližně pět hodin času. T-exkurze jsou otevřené úplně pro všechny (v rámci vymezeného věku) a obvykle zcela zdarma, ty si uhradíš pouze cestu. Tak neváhej a přihlaš se!

Aktuální nabídka T-exkurzí

Na jaře 2021 nás vzhledem k epidemiologické situaci čekají dvě distanční T-exkurze. Neboj, objevovat svět spolu zvládneme i na dálku!

Abychom na vše měli dostatek času, upravujeme harmonogram T-exkurzí následujícím způsobem:

 • 2 týdny teoretická příprava a plnění úkolů (asynchronní)

 • krátké společné online setkání (synchronní)

 • 2 týdny zpracování praktické části (asynchronní)

 • delší společné online setkání (synchronní)

 • zpracování T-reportu (asynchronní)

Ať bude pandemie zuřit sebevíc, své nejbližší okolí určitě dovedeš s naší pomocí probádat i sám/sama (a případně i s rodiči či sourozenci).

Za příznivé epidemiologické situace samozřejmě rádi zorganizujeme i společný výlet do terénu!

Informace k jednotlivým distančním T-exkurzím a přihlášku nelezneš níže. V případě dotazů se neváhej obrátit na koordinátorku Kateřinu Remišovou.

Za hmyzem do terénu!

Lektor: Mgr. Martin Starý

Věk: 13 – 19 let

Online příprava: od 19. 4.

První online schůzka: čtvrtek 6. 5.

Druhá online schůzka: sobota 22. 5.

Anotace: Zajímá Vás příroda? Víte, že nejpočetnější skupinou živočichů na Zemi je hmyz? Hmyz má zásadní vliv na náš život, ať už pozitivní, nebo negativní. V zemědělství je nepostradatelným opylovačem, ale zároveň páchá i škody, je přenašečem nemocí lidí, zvířat i rostlin a pomáhá rozkládat mrtvou hmotu. Hmyz je takřka všudypřítomný a je zdrojem potravy pro další živočichy. Zkrátka život, tak jak jej známe, by bez něj nemohl existovat. V online přípravě se seznámíme s nejběžnějšími skupinami hmyzu a naučíme se je poznávat, což si vyzkoušíme také v přímo v terénu. Terénní část bude přizpůsobena aktuálním podmínkám.

Migranti v našem městě

Lektor: Mgr. Lenka Pavelková, M.Sc.

Věk: 12 – 19 let

Online příprava: od 26. 4.

První online schůzka: úterý 11. 5.

Druhá online schůzka: pátek 28. 5.

Anotace: Znáte svoje město? Všímáte si, jak se mění? Lidé se rodí, umírají, stěhují se z města, ale i do něj, ať už z jiných míst v Česku nebo ze zahraničí. Právě migrace ze zahraničí je hlavním tématem naší T-exkurze. Podíváme se na to, kdo do Česka, a tedy i českých měst, přichází, odkud tito lidé jsou a jak se města v reakci na tuto migraci proměňují. Za pomoci map, fotoaparátů, ale i pastelek budeme tyto proměny mapovat v okolí vašeho bydliště či jiném blízkém městě. Terénní část bude přizpůsobena aktuálním podmínkám.