Zimní soustředění 2012 Zimní soustředění 2012

Sešli jsme se ve vile Tugendhat, abychom vyřešili záležitost dědictví po zesnulé babičce Grétě. Vypadalo to ale, že jedinými truchlícími byli její vnučka Evelína a dcera Irma s manželem Drahoslavem. Ten dokonce obětoval kariéru profesora na zahraniční univerzitě, aby mohli být s rodinou babičce na blízku.

Neměli by být morálními dědici právě oni?Naše rodina byla opravdu zvláštní.

Nervózní strýček Vilém z Ameriky se svou ženou Jessicou, která neuměla časovat a pořád vysokým hláskem omýlala „já chtít se s vámi seznámit". Na první pohled inteligentní a zábavný Herbert, který měl tu drzost přivést na rodinnou sešlost jak svou manželku, tak i milenku. Však mu taky Libuše udělala pořádnou scénu! Rozněžnělá Beáta neustále šišlající na svou dceru Klaudynku, úplná chodící reklama na mateřství. Duchovně založený Cyril, který se snažil získat u rodiny podporu na charitu, avšak jakmile narazil na peněz chtivou Zlatuši, bylo jasné, že nemá nejmenší šanci. Navíc se dostal do otevřené diskuze s právníkem Mojmírem, který usiloval o znovuzavedení trestu smrti. Nejstarší syn Fritz, který si dělal nárok na rodinnou firmu a jeho žena Eleonora, manželova opora, mluvící snad jen v příslovích. Ani bohém Lumír neuspěl s žádostí u rodiny o podporu jeho uměleckého záměru. Jedině snad Arnošt, novinář, vypadal, že ho nic netrápí.
Nakonec jsem byli všichni svědky smělého osobního přiznání Ferdinanda, energického výstupu Felixe, který se veřejně přiznal k nemanželskému dítěti, a něžného Bořivojova vyznání lásky k Jindřišce.  
Naštěstí se objevil notář, který donesl závěť, a bylo o dědictví rozhodnuto. Loučení v zeleném salónu vily Tugendhat bylo poznamenáno zklamáním či spokojeností z výsledku večera, ale v rodině se každý cítil dobře.  


Ptáte se, o co šlo? Jak to souvisí s Talnetem? Tato aktivita byla zlatým hřebem sobotního večera zimního soustředění Talnetu na Zderazi u Skutče.

Červenou nitkou, která se vinula všemi čtyřmi dny soustředění, byla mezilidská komunikace a rozvoj věcné argumentace. Talneťáci si vyzkoušeli různé strategie při omezené komunikaci, neboť jim pro tu chvíli vypadl zrak. Nejprve se mohli verbálně dorozumívat, pak pouze neverbálně (bez zvuků pusou či hlasivkami). Další výzvou byla účast ve volební kampani. Analytik strany musel představit volební program, tiskový mluvčí a hlavní politik odpovídali v živém přenosu na všetečné otázky veřejnosti a na závěr přečetl místopředseda strany závěrečnou řeč. Porota byla nemilosrdná, mandáty se neudělovaly jen tak za nějaké plané sliby voličům. Další výzvou byla obhajoba nejvýznamnějšího vědeckého objevu či vynálezu. Tady už to chtělo odborné znalosti a údernou, věcně správnou argumentaci.


Kvalitě zdrojů a chybám v jejich interpretaci jsme se věnovali v bloku přípravy na zpracování seminární práce. Pracovali jsme s příkladem ze života Sámů v Laponsku popisovaným různými zdroji různě. Význam správného použití citací v práci si uvědomili snad úplně všichni. Jsem přesvědčena, že podněty ze stran zkušených Talneťáků i instruktorů k práci se zdroji přispějí k vysoké kvalitě seminární práce. Na sobotu odpoledne byl připraven pořad o Hudebním ladění z pohledu fyziky. Odlehčením byla otázka přežití v subarktické oblasti Kanady, outdoor Scrabble nebo společná desková hra Kaleidoskop. Talneťáci pracující v kurzu Na fyziku v týmu byli po celou dobu plně vytíženi přípravami na regionální kolo Turnaje mladých fyziků.V neděli už byli Talneťáci tak pěkně rozmluvení, že se společně s instruktory pustili do tématu osobní motivace pro práci v online kurzech, hledali energizující momenty i překážky při studiu v Talnetu, rozebrali vztah instruktora a studenta v kurzech. Tým Talnetu si odnáší doporučení, instruktoři uznání i podněty do práce, studenti motivaci k dokončení úkolů a vypracování seminární práce. Doufáme, že se všichni zase shledáme na letním soustředění, kde své výsledky představí formou prezentace seminární práce všem.    

 


         - SV -

Komentáře (pro přihlášené)

Veronika Dockalova
Pokud je vám líto, že jste promeškali takovou parádní akci, vůbec nemusíte zoufat - 13.-15. dubna se koná neoficiální talneťácký sraz, takže neváhejte a přihlašte se! Více informací a přihlášku najdete na: http://talnetsrazy.webnode.cz/news/talneti-sraz-007/

Vloženo 1.2.12 19:17.

Nahoru
Vojtech Tutr
Velice hezké. Lituji, že jsem tam nebyl

Vloženo 2.2.12 14:02 jako reakce na Veronika Dockalova.

Nahoru