Zimní soustředění 2011 Zimní soustředění 2011

 

Tentokrát se Talneťáci setkali na pomezí Vysočiny v obci Zderaz (27. - 30. 1.). Čekal je tu pestrý program složený z her, workshopů, objevování okolí a dalších kratochvílí. Kvalitní účast 29 Talneťáků a 20 instruktorů, organizátorů a dalších hostů si vyžádala, aby mezi prvními body programu bylo dostatek možností se vzájemně seznámit. Při konstruování mostů ze špaget, nebo při týmových poradách k záměrům výzkumných projektů na Antarktidě k tomu byla dobrá příležitost.

 

Oživení myšlenky na expedici na šestý kontinent, která lákala Talneťáky prvních generací, bylo totiž ústředním tématem práce v týmech. V úvodu k miniprojektům se účastníci dozvěděli, jak zapůsobit na komisi, jaké náležitosti by u záměru vědeckého projektu neměly chybět a jak důležitá je dimenze zvaná "hloubka". Při prezentaci bylo vidět, jak pozorně všichni těmto doporučením naslouchali.

 

Při výletě do skalních městeček v okolí mohli účastníci kromě obvyklých zimních radovánek obdivovat například Kolumbovo vejce či vystoupat na Kazatelnu.

Vzrušujícím a zároveň poučným zážitkem byla pak páteční týmová hra, která v sobě spojovala aspekty politiky, ekonomie, zodpovědnosti za rozvoj životní úrovně, obchodování na burze a strategické myšlení.

Další den se účastníci dozvěděli něco o tom, jak psát seminární práce, něco o chemických látkách v přírodě a co vše lze měřit chytrými čidly sady Vernier. To už ale vrcholily práce na návrzích expedičních záměrů a všichni se těšili na jejich prezentaci. Tu mohli sledovat na internetu i ti, kdo na soustředění nedorazili. Až na výpadky internetového připojení proběhlo vše v pořádku a ani uprchlý mimozemšťan, ani červí díra ucpaná tučňákem, oběti týmu výzkumníků při zkoumání vlivu arktických podmínek na lidský život, nebo omyl při navigaci při cestě na Madagaskar nezabránily úspěšné prezentaci výsledků práce týmů.

 

Závěrem účastníci kurzu NAFTA předvedli své umění při řešení složitých fyzikálních problémů, všichni byli příjemně překvapeni návrhem nového webu Talnetu a seznámeni s možností účasti na mezinárodní aktivitě Talnetu, která se odehraje ve Španělsku a jejímž tématem bude oceán a s ním související problematika.

Soustředění zanechalo v účastnících silné zážitky a tak v závěrečném hodnocení uvedlo 88% z nich, že se chystají na letní soustředění, které je plánováno na 26. – 29.5.

- VT -

Komentáře (pro přihlášené)