Zimní soustředění 2008 Zimní soustředění 2008

Zimní soustředění je hned po online obhajobách pro Talneťáky vyvrcholením práce v kurzech podzimního modulu. Na to letošní jsme se na začátku února vypravili stejně jako loni do Podkrkonoší na chatu Webrovka.

Hlavním bodem programu soustředění byly jako obvykle prezentace seminárních prací. Každému byl poskytnut prostor deseti minut, ve kterých musel ostatním účastníkům (i z jiných kurzů) a mezioborové porotě co nejlépe a nejsrozumitelněji představit svou seminární práci. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o běžnou věc, ale pro některé Talneťáky bylo toto vystoupení úplně první. Nicméně se tomu po „talneťácku" postavili čelem. Projevili kromě zaujetí pro věc a často originálního a tvořivého přístupu k problému také značnou statečnost i pohotovost. Nenechali se překvapit dotazy diváků a odborné poroty tvořenou instruktory, kteří kromě toho, že měli možnost se autorů ptát, všechny prezentace také hodnotili.

Témata seminárních prací i samotné prezentace byly velice zajímavé, takže se často rozvinula tak bouřlivá diskuze, že musela být přesunuta na později, aby se v prezentacích dostalo na všechny.

A tak jsme se mimo jiné například dozvěděli, že marmeláda by se výborně hodila jako tlumič nebo co se stane s gerberou, když ji dáte do mrazáku. Někteří si také ujasnili, že velryba opravdu nemá žábry. Po barvitém vyprávění autora seminární práce o střelném prachu pak bylo velkým překvapením i úlevou, že on a jeho rodina bez újmy přestáli všechny chemické pokusy se střelným prachem.

Rozumově náročnější aktivity jsme pravidelně prokládali svačinkami, pohybem na čerstvém vzduchu a hrami – například na motivy internetu. Zde si někteří vyzkoušeli, jaké je to být adresou, obsahem či antivirovou ochranou nebo jaké to je, když na vás útočí počítačové viry… Nechybělo ani příslušné instruktážní video o tom, jak internet skutečně funguje, a reflexe hry s naší dvorní psycholožkou Dájou. Venkovní aktivity doplnila i nezbytná příprava na expedici T-Antarktida – tentokrát šlo o nácvik komunikace pomocí sms zpráv.

Na soustředění dostali prostor také Talneťáci, kteří sestavili tým pro mezinárodní Turnaj mladých fyziků, a vyzkoušeli si tak prezentaci řešení zadaných úloh – samozřejmě v angličtině. Ve chvíli, kdy vyjadřování přestalo být tak samozřejmé jako v češtině, pak bylo potřeba více vsadit na kouzlo osobnosti :-) a praktické předvedení úloh, při kterém nebylo potřeba moc mluvit. O to více ale bylo publikum fyzikou ze života fascinováno a pro prezentující šlo jistě o novou a přínosnou zkušenost a zároveň trénink na fyz-boj, který je brzy čeká.

V průběhu soustředění došlo i na strategickou hru politika. Ta byla docela tématická ke zrovna probíhajícímu prvnímu kolu prezidentské volby, které jsme z povzdálí, jak jinak než online, sledovali. Vyvrcholením celého soustředění se stal slavnostní galavečer, během něhož byli oceněny nejlepší prezentace. Svou gala podobou a slavnostní atmosférou tento večer snad předčil i předávání Oscarů, o což se zasloužili především vynikající a takřka profesionální moderátoři.

Milý večer tak završil celý pobyt na Webrovce, k jehož příjemné náladě přispěli všichni zúčastnění – Talneťáci, instruktoři i organizátoři. Snad můžu říct za všechny zúčastněné, že jsme domů odjeli občerstveni na těle i na duši a že se těšíme na další soustředění. Ještěže se do té doby budeme zase setkávat alespoň online.

– ML –

[nahoru]

Komentáře (pro přihlášené)