Úvodní soustředění 2009 Úvodní soustředění 2009

Úvodní soustředění s Talnetem bylo letos úplnou novinkou!

Do areálu bývalého kláštera ve Svatém Janu pod Skalou jsme zamířili za účelem poznat nováčky, seznámit se s instruktory kurzů, načerpat od nich trochu odborného programu a naučit se, jak se správně pohybovat v online výukovém prostředí. Měli jsme na to celý víkend.

Hned v Praze nastaly drobné rozpaky…Jak se vlastně poznáme, když se ještě neznáme? Stačilo se mile usmát a hned se vytvořila skupina 32 lidí mířících do Berouna vyzvednout ještě dalších 6 účastníků úvodního soustředění. Talneťáci se prostě poznají hned!

Z Berouna jsme vyrazili ještě za světla, chuť urazit 4,5 km co nejrychleji byla veliká, avšak chybějící panely na mostě přes Berounku nás zastavily. Nezbývalo než najít nejbližší most a přepnout na noční vidění. Dorazili jsme za plné tmy a rovnou na večeři.

Po úvodním slově a nezbytných organizačních záležitostech jsme se konečně představili jmény. Byl tam třeba Hmotný Honza, Originální Ondřej, Asertivní Aduš, Lenivá Lůca nebo Tajuplný Talneťák (tak tajuplný, že se vlastně nepředstavil). Mapka s místy a obrázky našich bydlišť společně s vizitkami zakončila seznamovací blok. No, alespoň trochu jasno mezi námi bylo.

Druhý den ráno se začalo tvrdě pracovat. Jedna skupina na portfoliu žáka, druhá se šla učit pracovat v prostředí kurzu do počítačové učebny. Odpoledne se skupiny prohodily. Mezitím jsme si vyšlápli na skálu nad Svatý Jan ke kříži. Výhledy byly nádherné, babí léto kolem nás. Myšlenka spatřit tu i východ slunce se nakonec stala i skutečností.

Večer, poté co dorazili ještě další instruktoři, začalo velké odhalování aktivit Talnetu s pokračováním v neděli ráno. Začalo se kurzy, slovo dostali jak autoři, tak i samotní studenti-absolventi, následovaly mezinárodní aktivity a soustředění. Ke konci sobotního večera jsme pod vedením instruktorky z kurzu biologie Martiny Rohlichové popřemýšleli nad situací vzniklou z nechtěného soužití kaštanů s klíněnkami nebo raky s houbou račího moru. Instruktoru kurzu Vybrané kapitoly z teorií relativity Juraj Šibík nám představil prostředí se záporným indexem lomu světla a jeho použití například při konstrukci neviditelného pláště. A Naty Friedová představila svou seminární práci o ananasu, se kterou úspěšně absolvovala kurz Biologie I v loňském roce.

V neděli pak ještě zbyl čas na krátkou běhací Suduku. Pod heslem „co není v hlavě, je v nohou" se vyplňovala skoro prázdná mřížka s možností dohledávat čísla rozmístěná v klášterní zahradě. Místo hry se zájemci o kurz Na fyziku v týmu poprvé společně setkali nad všelijakými fyzikálními pokusy a úvodní přednášce doc. Havránka o zásadách měření.

Pak už jen zabalit a vydat se zpět přes hřeben na vlak do Berouna.
Tak ahoooj! Přejeme hodně radosti při práci v kurzech a naviděnou třeba na zimním soustředění. (Více o soustředění v Talnetu zde)

[text Sv, foto DW, OK]

Komentáře (pro přihlášené)