T-exkurze podzim 2009 - Report T-exkurze podzim 2009 - Report

T-exkurze jsou kombinací online výuky a praktické činnosti v autentickém prostředí odborného pracoviště (více zde).
Tradičně jsou T-exkurze realizovány v komorním počtu, aby si toho každý účastník odnesl co nejvíce. Komunikace s instruktorem je tak intenzivnější a samostatně provedené pokusy, či měření jsou samozřejmostí…zkrát­ka člověk si vyzkouší „řemeslo vědce, experta" se vším všudy.

Pondělí, 14:15, Hlavní nádraží – Cibulka – Košíře – Strahov – Petřín

Každý správný geolog vyráží velmi rád do terénu na přelomu podzimu a zimy, když jsou opadané stromy a geomorfologické tvary mohou krásně vyniknout. Pravda, byla trochu zima a poslední část úseku jsme šli za tmy, protože se již brzy stmívá, ale koho by nezaujalo tvrzení, že „v Praze se nachází několik mořských pláží". Museli jsme tomu přijít na kloub!

T-exkurze v oboru geologie vysvětlení geologické situace

    

Video z T-exkurze

Středa, 14:00, Karlín

„Karlínu a Libni zdaleka se vyhni" zpívá se v jedné písni. Jooo, to tak! A přijdeme tak o příležitost prozkoumat zajímavé sociálně geografické procesy v jedné ze čtvrtí vnitřního města, třeba jako je revitalizace, gentrifikace, komercializace, deindustrializace. Kontrast nové tváře Karlína ve srovnání s pozůstatky opuštěných výrobních hal rozhodně zaujme.

T-exkurze sociální geografie rozvojové území Karlína

Středa, 19:20, Petřín, Štefánkova observatoř

Zataženo, zamračeno, dokonce i deštivo. Astronomům nezbylo než zaměřit dalekohled na vzdálenou zářivku. Během poeticky laděného filmu o Luně byl čas na krátký oddech, ale úprava astrofotografií už dala pořádně zabrat.

Čtvrtek, 13:00, Albertov, chemická laboratoř

Chemikova zahrádka, sloní zubní pasta, zlato z vody, podpálení ledem, sopka nebo peklo ve zkumavce. To vše talneťáci namíchali a sledovali výsledné reakce v chemické laboratoři. Bylo to velmi efektní a zábavné, jen to vysvětlení pozorovaných reakcí se hledalo obtížněji, ale s podporou instruktorů se nakonec zdařilo :-)

nejoblíbenější T-exkurze Chemie na své si přijdou motivované děti při zajimavých experimentech

    

Video z T-exkurze

Pátek, 14:00, katedra botaniky PřF UK

Výzkum mechorostů je práce pro člověka, kterému se neklepou ruce a má bystrý zrak. Pro kvalitní milimetrové řezy listem ploníku je třeba trénovat zručnost a přesnost, být trpělivý při práci s žiletkou a nevzdávat to po nepodařeném pokusu. Nicméně zjištění, jak jsou mechorosty uzpůsobené k zadržování vody, stojí za to.

pohled do mikroskopu T-exkurze Mechorosty

 

Video z T-exkurze

Týden to byl opravdu výživný, teď ještě zbývá zakončit práci i v online prostředí. Kdo se nestihl zúčastnit, tak se může těšit na jarní várku T-exkurzí v dubnu 2010.

Komentáře (pro přihlášené)