T-exkurze T-exkurze

Chceš se podívat, jak vypadá myš zevnitř, aniž bys musel(a) použít skalpel? Zajímá tě, jak si ryby svítí ve tmě? Víš, odkud pochází tvoji sousedé? Umíš vyčíst z kamenů životní příběhy? Rád(a) by sis zalétal(a) s dronem? Chceš se naučit meditovat?

To a mnohé další můžeš objevovat na T-exkurzích!

T-exkurze jsou Talnetí exkurze vedené odborníky na vybraná témata konané ve dvou obdobích - na jaře a na podzim. Skládají se ze tří částí: online přípravy, prezenční části (vlastní exkurze) a online zakončení. V přípravné fázi se seznámíš se zkoumanou problematikou a vybranými metodami práce a po splnění několika kratších úkolů se vydáš na dané pracoviště, kde si sám/sama všechno vyzkoušíš. Na závěr pak sepíšeš/nakreslíš/natočíš/... tzv. T-report, krátkou závěrečnou osobní zprávu o tom, co vše jsi na T-exkurzi viděl(a) a zažil(a). Online část se otevírá jeden celý týden před konáním samotné exkurze, T-report je třeba napsat do cca dvou týdnů od navštívení pracoviště. Celá T-exkurze tak trvá tři týdny, kdy v každém z nich ti zabere přibližině pět hodin času, a je obvykle zcela zdarma.

Na T-exkurzích se seznámíš se zajímavými aktuálními tématy, mnohé si vyzkoušíš a poznáš jak odborníky z oboru, tak i nové kamarády, které zajímá to samé, co tebe. Tak neváhej a přihlaš se!

 

Přihlašování na T-exkurze podzim 2020 bude otevřeno v září.

Podzimní nabídka T-exkurzí bude průběžně aktualizována.

 

Aktuální nabídka T-exkurzí podzim 2020:

Zeleň ve městě v době environmentální krize, 13. 10. 2020

Pozorování exoplanet největším dalekohledem v ČR, 28. 10. 2020

Metody preklinického zobrazování, 5. 11. 2020

Vyzkoušej si nové technologie, listopad/prosinec 2020

 

V případě dotazů se neváhej obrátit na koordinátorku Kateřinu Remišovou (katerina.remisovaSoubor:At sign.svg – Wikipedienpicr.cz).

T-exkurze podzim 2020 T-exkurze podzim 2020

Zeleň ve městě v době environmentální krize

Lektor: Ing. Michal Plundra

Anotace: V médiích jsou často vidět záběry z požárů, kácení pralesů a obecně mizení vegetace ve světě. Smutný to pohled. Je jen málo toho, co můžeme udělat, abychom tomu zabránili. Čemu se ale můžeme aktivně věnovat jsou rostliny které nás přímo obklopují. Pojďme si říct, jak vypadá příroda v našem vlastním městě. To město nemusí být jen šedé. Je zelené a může být ještě zelenější i díky vám. Zeleň ve městě má mnoho podob, mnoho významů a funkcí. Od parku, aleje stromů, záhonu před školou, přes sdílenou zahradu mezi domy, váš vlastní balkon, až po květináč za oknem. Všude tam je kus přírody, na který se dá sáhnout a o který můžeme aktivně pečovat. Na této T-exkurzi si ukážeme projekty na propojení města, lidské komunity a přírody v harmonický celek.

Věk: 10 – 19 let

Náročnost online části: 5 hodin

Prezenční část: 13. 10. 2020 13:00 – 18:00 Praha – Střecha paláce Lucerna, Komunitní zahrada Vidímka, veřejné prostory v Karlíně, Stanice přírodovědců Praha Smíchov

Poznámka: Pozor, u této T-exkurze je vyžadována finanční spoluúčast 100 Kč! T-exkurze probíhá v úzké spolupráci s projektem DDM hl. m. Prahy PaVěda.

Pozorování exoplanet největším dalekohledem v ČR

Lektoři: Bc. Daniel Dupkala, Mgr. Martin Blažek, Mgr. Magdalena Špoková, Mgr. Ján Šubjak

Anotace: Výzkum exoplanet je moderním směrem astrofyziky, který byl nyní oceněn polovinou Nobelovy ceny pro M. Mayora a D. Queloze za první objevenou exoplanetu okolo hvězdy podobné Slunci. Kolik je vlastně exoplanet ve vesmíru a jak se vyvíjí? Lze je srovnat se Sluneční soustavou? Jak vypadají a jaké mají atmosféry (pokud vůbec nějaké mají)? Existuje život ve vesmíru? Při hledání odpovědí na tyto otázky se naučíte pracovat s dvoumetrovým Perkovým dalekohledem, největším dalekohledem na území ČR. Pomocí CCD kamery nasnímáme vybranou hvězdu, kolem které obíhá exoplaneta. Ze získaných dat se o ní pak pokusíme dozvědět co nejvíce informací.

Věk: 14 – 19 let

Náročnost online části: 10 hodin

Prezenční část: 28. 10. 2020 16:00 – 24:00 Hvězdárna Ondřejov, Astronomický ústav AV ČR (v případě špatného počasí se prezenční část může náhradou konat v následujících dnech během podzimních prázdnin)

Poznámka: V Ondřejově bude zajištěna možnost přespání s ubytováním a občerstvením (na exkurzi navazují podzimní prázdniny). T-exkurze probíhá v úzké spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR (www.asu.cas.cz; https://cs-cz.facebook.com/AstronomickyUstav/) a je spolufinancována z programu ERASMUS+.

 

Metody preklinického zobrazování

Lektoři: Mgr. Jan Pankrác, Mgr. Karla Palma, Ph.D, Martin Šácha

Anotace: Jak vypadají tkáně uvnitř živého organismu, jak se v čase mění a jak to tam vypadalo před zásahem skalpelu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdeš během T-exkurze zaměřené na moderní neinvazivní metody zobrazování živých zvířat. Dozvíš se také, jak uspat či probudit myš, jak s ní zacházet a jestli je lepší chovat samce či samičky. Kromě toho si budeš moci i vyzkoušet ovládání magnetické rezonance (MRI), výpočetního tomografu (CT) a dalších přístrojů. Pokud si přineseš vlastní vzorek do velikosti slepičího vejce, můžeš si jej dokonce naměřit a obrázky si odnést!

Věk: 16 – 19 let

Náročnost online části: 5 hodin

Prezenční část: 5. 11. 2020 13:00 – 17:00 Praha, Centrum pokročilého preklinického zobrazování

 

Vyzkoušej si nové technologie

Lektor: Bc. et Bc. Zdeněk Smrčka

Anotace: Zajímá tě robotika, programování a virtuální/rozšířená realita? Nemáš s těmito oblastmi zkušenosti? Pak přijď na exkurzi do Talentpointu Intellectus a během 3 hodin si ukážeme, jak fungují roboti Ozobot, naprogramujeme si elektronickou destičku (malý mikropočítač) a podíváme se i na virtuální/rozšířenou realitu a její využití v praxi. V případě, že bude čas, zalétáme si i s dronem. Exkurze je vhodná pro úplné začátečníky - pojedeme v daných oblastech od úplného začátku.

Věk: 10 – 16 let

Náročnost online části: 3 hodiny

Prezenční část: listopad/prosinec 2020 Talentpoint Intellectus

 

Novinky z T-exkurzí Novinky z T-exkurzí

Červnové ONLINE T-exkurze

Náhradou za jarní T-exkurze neuskutečněné kvůli koronavirové pandemii nabízíme červnové ONLINE...

Nabídka T-exkurzí Jaro 2020

Z důvodu preventivních opatření proti šíření koronaviru plánované  ...

Podzimní T-exkurze 2019

Nabídku, která se bude průběžně aktualizovat najdete na  http://www.talnet.cz/t-exkurze

Harmonogram Talnetího roku

Zajímá Vás, kdy se budou konta soustředění? Kdy T-expedice? Kdy jsou přestávky v T-kurzech a kdy...