Letní soustředění 2008 (očima Talneťáků) Letní soustředění 2008 (očima Talneťáků)

Čas nacházení

Postupně se začínají všechny cesty sbíhat. Tedy spíše naoko. Ve skutečnosti jdeme každý z nás, Talneťáků, po vlastních trasách daných našimi zájmy a povahami, a přesto pro nás Talnet neustále stoupá v ceně. Čím více divergujeme, tím blíže navzájem si jsme.
Takový dojem na mne padl hned první den našeho společného soustředění…

Co je to za sílu, která nás všechny vtáhla na jedno místo v Krkonoších, poblíž sjezdových svahů a Labské přehrady? Jak každý v kurzu (často sám za sebe) vybral a pojal svoji seminární práci, jsme se mohli přesvědčit už online, a přece pro nás obhajoba naživo, s kontaktem z očí do očí a čišícím zájmem autora o dané téma dokázala připravit o dech. Tam někde na pomezí našich individualit se táhne linka hýřící talnetovskými barvami, a ta nás vždy dokáže přivést na společnou řeč.

Čím víc zostřujeme svoje zájmy díky Talnetu, tím více si navzájem rozumíme.
Hned po příjezdu jsme se vydali na seznamovací procházku po okolí, a při tom jsme probírali nesčetně košatá témata – a později i v rámci hry osobní otázky nejrozličnějšího charakteru na počty plomb v ústech a roztomilé zlozvyky. Skončili jsme na vońavé louce, zamávali hřbetům a brzy se již potěšili u večeře.

 

Program přednášek odstartovala již večerní exkurze do Krkonoš pohledem fundované pracovnice, na níž jsme navazovali hned po ránu sami jako studenti svými seminárními pracemi. Věnovali jsme se přírodním ekosystémům v rámci sportovně-clever laděné hry na téma „zachraňte kuny, sbírejte veverky", zaběhali jsme si a našli jsme nové cesty vzájemné důvěry… večerní deskové a jiné hry podle vlastních zájmů přinesly jen čas na zhodnocení nabitého dne, kdy si seminárky z matematiky, geografie a fotovoltaiky našly místo konečně se uvelebit napevno v našich hlavách.

Podobným průběhem dne s pěkným výletem na blízké vrcholky expedice tisícovek nám soustředění do žil načerpalo nové seminární práce z oblasti biologie či chemie, a my pomalu ale jistě odevzdávali svoje hlasy pro kolegu či kolegyni, u jejichž práce jsme byli uchváceni nejvíce.

A jak jsme se chystali na tradiční talnetovský galavečer? S jakou radostí jsme přijímali certifikáty spolu s prestižními odznaky, tleskali a znovu tleskali a nakonec každý za své zásluhy získal i pěknou cenu…? Ano, to všechno jsme stihli za tři dny s Talnetem zažít. Měli jsme dojem, že jsme se zase našli. Nějaký další člen rodiny – Talnet – celé pokoje i s nábytkem a hlavně jejich obyvateli, všichni v modrých talnettričkách a navždy zdokumentovaní ve své radosti na desítkách fotek.

Nemohli jsme prostě přestat. Najednou není důležité, zda je mým nebo tvým oborem fyzika, biologie nebo třeba zeměpis, všechno dohromady, všechny obory jsou si přece v něčem tak blízké – v přístupu Talneťáka k věci! Soustředění rozhodně nejsou ztrátou času: často mívám dojem, že ve světě se dá lehce ztratit. Tady se dá jenom najít.

Do odrazu v řece přibyli další dva pstruzi

Mají dojem trochu nejistoty, žil, cév, kamení

Plaví se spolu na jednom stéble

Povídají o nových chodbách

Mají se lehce (mravenci na hladině)

Odveď tu tečnu Nahraj mi čísla Ohni les

Podle pravidel

Jedna ruka

Půl rozumu

(však si najdeme adresu)

((tiše ji přines, a já ji přinesu))

(zbylí dva pstruzi ne první ne druzí

zbylí dva mravenci přes inkluzi)

 

– HŠ –

[nahoru]

Komentáře (pro přihlášené)