Letní soustředění 2007 Letní soustředění 2007

Videoreport:

Letní soustředění 2007 se uskutečnilo na Slovensku v Tatranské Štrbě. Podívejte se na video, jak soustředění zachytilo oko studenta.

Fotoreport

Na letní soustředění vyrazil Talnet na Slovensko do Vysokých Tater, do Štrby. Cesta vlakem trvala proklatě dlouho, ale pohled na hory zahnal všechny myšlenky na rozlámaná těla a nedostatek spánku z nočního vlaku. Letní soustředění bylo zaměřeno na pohyb v přírodě, na týmovou spolupráci a na řešení drobných odborných problémů napříč obory, které Talnet nabízí.

V průběhu čtyř dní jsme vyrazili na dva celodenní vysokohorské výlety, při kterých jsme se pohybovali v nadmořské výšce přes 2 000 metrů. Vrcholové foto dosvědčí, že to nebyl nikterak snadný terén a že i jedinci, kteří počítali s tím, že si při chůzi počtou něco o astronomii, to nakonec vzdali.

Na Lomnickém štítu (2632 m n.m.) jsme navštívili meteorologickou a astronomickou observatoř. Doba pobytu návštěvníků na vrcholu je limitována 50 minutami, navíc do jedné kabinky lanovky se vejde pouze 14 lidí a nás bylo celkem 28! Bystrému čtenáři dojde, že společně strávený čas celé naší skupiny vymezený pro návštěvu obou odborných pracovišť se smrsknul do 30 minut. I tak jsme se ale dozvěděli spoustu důležitých informací. Navíc na některé zajímavosti nás o den dříve připravili Talneťáci Radek a Jakub při své prezentaci na téma meteorologie a astronomie ve Vysokých Tatrách.

Pěší výlety byly prokládány týmovými aktivitami, do kterých se Talneťáci vrhli s chutí. Vedle drobných her, jako žabáci nebo logické hry sudoku (!ve fyzicky náročné úpravě!), se museli poprat třeba se stavbou základny na Antarktidě. A podle pravidel fungování dobrého týmu – ten umí to a ten zas tohle – to vypadalo tak, ze jeden stříhal, druhý lepil, třetí byl němý, čtvrtý to všechno šéfoval a pátý komunikoval s velmi náročným a nepředvídatelným investorem… docela fuška.

Nechyběl ani čas na věnování se odborným tématům. Instruktoři z kurzů pověřili vždy vybrané Talneťáky, aby zadali ostatním úkol, na kterém se pak pracovalo v malých skupinkách. Po jeho skončení následovala prezentace a společná diskuze nad tím, jak to mělo být správně. Biologie se ujala Hanka a Honza. Úkolem bylo popsat co nejvíce různých ekosystémů, které můžeme v krajině okolí Tater pozorovat. Do měření tvrdosti vody nás zasvětila chemička Vlasta. Nutno říci, že sběr vzorků vody nebyl úplně jednoduchý, např. nabrat vodu z plesa nebo dešťovku bylo přímo artistickým kouskem. Správnost závěrů kontroloval instruktor z Prahy, který byl připojený na internetu.

Asi není možné popsat, co všechno jsme na soustředění zažili… to by se sem nevešlo. Snad ještě zmíním, že vznikly 4 fotoromány – Talneťák a „džípíeska", Talneťák v temném lese, Talneťák na pláži nebo Talneťák v kraji divů. A řeč se stočila dokonce na partnerské vztahy, kde se jako velmi přínosný projevil vícegenerační pohled naší skupiny, včetně pohledu psycholožky Dáji.

Jo, bylo to fajn, bylo toho dost… Takže zase za rok! Už se těším.

– Sv –

[nahoru]

Komentáře (pro přihlášené)