Chemie IV - Biochemie a přírodní látky Chemie IV - Biochemie a přírodní látky

  • Máte chuť a čas na řešení náročnějších problémů?
  • Láká vás vyzkoušet si chemické experimenty ve vlastní kuchyni?
  • Chcete si osvojit užitečné chemické dovednosti?
  • Znáte alespoň minimální základy obecné a organické chemie?

Kurz není zaměřen pouze na biochemii, ale využívá přírodních látek jako dobře dostupných chemikálií k tomu, abyste se na nich seznámili s obecnějšími zákonitostmi a na nich rozvíjeli své dovednosti a vědomosti z nejrůznějších oblastí chemie. Závěr druhého bloku tvoří dvě lekce k tématu fotosyntézy, zpracované formou dynamických animací.

Jak název napovídá, vše se bude točit kolem významných chemických látek z přírody a pokusů s nimi – pokusů, které budete provádět vy sami ve vaší kuchyni či koupelně. Jednotlivé lekce se budou skládat z návodu k nenáročnému domácímu pokusu a z otázek zaměřených na vaše pozorování a závěry. Zvláštní chemické znalosti nejsou k úspěšnému a příjemnému absolvování kurzu vůbec nutné, vše důležité byste si měli odvodit právě z provedených pokusů.

pH indikátor (ukázka domácího experimentu):
 

V jednotlivých lekcích budete zkoumat například základní živiny, rostlinná
barviva, třísloviny nebo enzymy.

Působení rostlinných amyláz na škrob (sojové klíčky):
 

Seminární práce vypisujeme jako rozšíření pokusů prováděných během roku, ale jsme samozřejmě pro jakýkoli váš dobrý nápad. Práce jsou zaměřeny experimentálně, na jednotlivé přírodní látky nebo procesy, např.: mléko, klíčení semen, vitamín C, duběnkový inkoust, červená barviva – antokyany.

Domácí inkoust (ukázka ze seminární práce):
 


Za obrázky děkujeme Talneťačkám Zuzce Ondrišákové a Janě Pilátové

[nahoru]

Komentáře (pro přihlášené)