Úvodní soustředění 2016 Úvodní soustředění 2016

Report o proběhlém soustředění tentokrát přinášíme pohledem dvou účastnic.

Z pohledu zkušené Talneťačky Anny Korytářové:

Ve dnech 7.–9. října 2016 proběhlo soustředění Talnetu v Pardubicích. Ačkoli se na stejném místě konalo i minulý rok, program byl jiný a ani já jako Talneťačka, jež má za sebou hodně akcí Talnetu, jsem se tam rozhodně nenudila.

Soustředění se zahájilo obvyklým úvodním seznamováním. Bylo pro mne příjemným překvapením, kolik nových tváří jsem tam viděla. S některými jsem měla možnost vejít do bližší interakce v nadmíru zábavné večerní hře, protože můj tým byl z valné většiny složen právě z nováčků. Přestože jsem, jak už jsem naznačila, byla na mnoha soustředěních, nikdy se snad nehrála stejná hra – organizátoři jsou vždy schopni vymyslet jiný koncept. Letos se mi nápad velmi líbil, byli jsme vypuštěni v týmech do historického jádra Pardubic, kde se pohybovali čtyři organizátoři-obchodníci, u kterých jsme plnili rozličné úkoly, získávali nápovědy a snažili se zjistit, za kolik bonbónových peněz si od kterého z nich můžeme koupit jaký pardubický perník, což bylo cílem hry.

Hra mne velmi vtáhla a bavily mne i netypické úkoly; asi nejvíce mi zůstane v paměti vtištěna situace, kdy jsme měli obchodníkovi Zdeňkovi přivést ukázat cizího člověka. Vzhledem k tomu, že to bylo ve večerních hodinách, jsem byla trochu na rozpacích, že je potřeba někoho náhodného odtáhnout a ukázat culícímu se pánovi s igelitkou, ovšem nakonec se nám podařilo přivést celou rodinku a úkol byl úspěšně splněn.

Na každém talnetím soustředění se pamatuje na pořádný odborný program. Tentokráte jsme mohli navštívit pardubickou Fakultu elektrotechniky a informatiky, kde jsme si mimo jiné mohli vyzkoušet virtuální realitu. Připadá mi skvělé, že se v budoucnu může tato technologie využít třeba ke studiu anatomie, kdy si člověk snadno prohlédne vnitřek lidského těla v 3D.

Abych to shrnula, kromě nových poznatků odborného charakteru jsem si již klasicky vydatně užila dobré zábavy, ať při organizovaném programu nebo v programu naprosto dezorganizovaném, kdy byla možnost si s ostatními, účastníky i instruktory a organizátory, zahrát nějaké deskové hry nebo prostě si popovídat a společně se zasmát. Právě úžasné prostředí a bezkonkurenční kolektiv je jednou z mých největších motivací, proč na soustředění jezdím. A ani teď mne Talnet nezklamal.

Soustředění z pohledu Nikoly Kazíkové, která byla na soustředění poprvé:

Obavy a nejistota! To byly moje první pocity při přípravě na úvodním soustředění Talnetu, které bylo moje první. Nikdy jsem se s nikým z těch lidí neviděla a teď s nimi mám trávit celý víkend. Při prvním společném setkání na pardubickém nádraží, kde byl sraz, jsem znejistěla ještě víc. Přišlo mi, že si s nikým z nich nebudu mít co říct. Při seznamování už se moje pocity uklidnily a konečně jsem přišla na společnou řeč s holkami z pokoje. Večer následovala hra na kupce perníku, která nejenže prověřila naše vědomosti a veškeré schopnosti, ale především nám umožnila seznámit se s dalšími účastníky i instruktory. 

Druhý den na nás čekalo IQ testování a po obědě zajímavá přednáška na Elektrotechnické fakultě pardubické univerzity. V rámci exkurze na fakultě jsme se dozvěděli i informace o virtuální realitě a mohli si ji i vyzkoušet. Po náročném dni jsme měli večeři. Tím však náš denní plán neskončil. Seznámili jsme se s instruktory i jejich kurzy. Velmi zajímavé bylo představení kurzu Grafiky, kdy jsme ve skupinkách vytvářeli logo z různých tvarů a kurzu Proč nám chutná?, kdy jsme rozpoznávali druhy sýrů. Po představení kurzů byla pro zájemce přednáška o získání Nobelovy ceny za fyziku, s kterou nás seznámil David, jeden z instruktorů, až nečekaně zajímavě a poutavě. Po veškerém vzdělávacím programu, jsme den zakončili, hraním deskových her až do rána. 

Celý víkend jsme zakončili v neděli ráno snídaní, shrnutím zážitků v kolečku a focením společné fotky. Co říci závěrem? Během tohohle víkendu jsem se seznámila s hodně zajímavými lidmi, s kterými jsem našla společnou řeč nejen o odborných tématech, zažila skvělé zážitky, které se ani nedají popsat a získala nové vědomosti. Po veškerých obavách jsem si soustředění užila a jsem ráda, že jsem se do Talnetu přihlásila. Při odjezdu mi připadalo, jako bych některé z účastníků znala odmala, jak dobře jsme si rozuměli a dokázali se bavit o čemkoliv.

 Určitě bych Talnet doporučila každému se zájmem o poznání, ať už v oblasti techniky, přírodních či humanitních věd. Na takovéto zážitky se jen tak nezapomíná, a já se už teď těším na další společnou akci.

Komentáře (pro přihlášené)