Novinky z kurzu NAFTA Novinky z kurzu NAFTA

NAFTA na T-expedici

Během letní T-expedice 2016 bude pracovat fyzikální sekce. Náplní této sekce bude především...

Fyziklání online - týmová fyzikální soutěž

Baví vás fyzika? Rádi soutěžíte v týmu? Máte rádi jednorázové soutěže? Tak právě pro vás je...

Otevíráme další ročník kurzu NAFTA

Pro ročník 2014 - 2015 byla otevřena registrace do kurzu. Chcete-li se tedy zúčastnit bádáním na...

Přátelské fyzboje

Letošní ročník kurzu Na fyziku v týmu byl završen Přátelskými fyzboji, které se konaly 28. - 29....

Ukázky zpracovaných textů a prezentací úloh TMF Ukázky zpracovaných textů a prezentací úloh TMF

Níže jsou uvedeny ukázky některých úloh, které historicky zpracovali organizátoři kurzu Na fyziku v týmu v době, kdy sami byli účastníky Turnaje mladých fyziků.

Varování: Přestože se jedná o úlohy, které považovali tehdy za nejlépe zpracované, tak se často již dnes zcela (či téměř) vůbec neztotožňují s tím, co tehdy napsali jako středoškoláci. A to z různých důvodů - např. se setkali s jinými řešeními jiných týmů, které pak sami považovali za lepší; dnes už vědí, že grafy, tabulky a obrázky mají vypadat lépe, mají být dobře ocitované; pokračováním ve studiu na VŠ se naučili další fyziku; další experimenty týmu ukázaly nějaké další vlivy atd. - toto je obecný jev úloh Turnaje mladých fyziků - vzhledem k otevřenosti jejich řešení.

IYPT 2012 - Granular splash (Granulový výtrysk)

If a steel ball is dropped onto a bed of dry sand, a "splash" will be observed that may be followed by the ejection of a vertical column of sand. Reproduce and explain this phenomenon.

IYPT 2011 - Vikings (Vikingové)

According to a legend, Vikings were able to navigate in an ocean even during overcast (dull) weather using tourmaline crystals. Study how it is possible to navigate using a polarizing material. What is the accuracy of the method?

IYPT 2011 - Light bulb (Žárovka)

What is the ratio between the thermal energy and light energy emitted from a small electric bulb depending on the voltage applied to a bulb?

IYPT 2011 - Domino amplifier (Dominový zesilovač)

A row of dominoes falling in sequence after the first is displaced is a well known phenomenon. If a row of "dominoes" gradually increases in height, investigate how the energy transfer takes place and determine any limitations to the size of the dominoes.

IYPT 2011 - Breaking spaghetti (Rozbíjející se špagety)

Find the conditions under which dry spaghetti falling on a hard floor does not break.

IYPT 2009 - Ghostly images (Obrázky duchů)

When a photo is taken with a flash, bright "disks" may appear as shown in the picture. Investigate and explain the phenomenon.

IYPT 2008 - Cymbal (Činel)

Discharging an electronic flash unit near a cymbal will produce a sound from the cymbal. Explain the phenomenon and investigate the relevant parameters.