Talnet International 2013 - report z akce Talnet International 2013 - report z akce

Mezinárodní aktivity Talnet International 2013 se účastnily týmy z Česka, Slovenska a Litvy. Celá aktivita začala v únoru diskuzemi ve webovém prostředí, kde měli účastníci možnost poznat se navzájem a diskutovat na různá témata týkající se vědy a Evropské unie a také nad čímkoliv zajímavým.

Desetidenní setkání proběhlo 15. – 24. 3. 2013 v Lysicích, malé obci na jižní Moravě. Během tohoto týdne účastníci prolétli historií vědy od starověku, kde se objevovaly základy dnešní vědy, přes středověké obchodování až do daleké budoucnosti, kde se astronauti snaží dobýt co nejvíce planet a hvězd ve vesmíru.

Začali jsme zlehka seznamovacími hrami a starověkým objevováním základů vědy. Nedělní dopoledne bylo ve znamení středověkého obchodování, odpoledne jsme pak podnikli první výpravu po Lysicích a okolí a mimo jiné navštívili nedalekou zříceninu Rychvald. Večer byla první z prezentací národů, program seznamující se svojí zemí, kulturou, tanci a samozřejmě ochutnávkou si připravili účastníci z Litvy. V pondělí se hájily různé zájmové organizace během technické revoluce a večer představili svůj národ Češi – také formou prezentace, scénky, hudebních a jídelních ukázek. Úterní dopoledne pro nás litevští účastníci připravili hudební workshop s interaktivními ukázkami. Vědeckou práci si pak mohli účastníci vyzkoušet na některém z workshopů, ať už to bylo stavění camery obscury, studium rostlinných barviv, zkoumání lidského těla nebo měření tloušťky vlasu. Závěry svého zkoumání potom prezentovali ostatním kolegům. Další den se opět poskočilo trochu dál, do 20. století, kde se soutěžilo v tématech genetiky a dalších významných problematik. Potom pokračoval diskuzní strategickou hrou a večer byla velká koulovačka.  

Po polovině týdne jsme se vydali na celodenní výlet do Brna, který byl spojený s prohlídkou brněnského podzemí a návštěvou Technického muzea. Večer potom patřil Slovákům, kteří také předvedli krásy a přednosti svojí země. V posledním vědeckém bloku účastníci dobývali se svými astronauty hvězdy a planety ve vesmíru. Po obědě Lysice navštívila skupina Údif – Úžasné divadlo fyziky, která předvedla fyzikální show na téma „Story of the light bulb". Večer si samotní účastníci připravili pro ostatní noční hru. Na závěr setkání jsme navštívili krásný Lysický zámek s prohlídkou interiéru i zámeckých zahrad.

Samozřejmě celou dobu nechyběly různé zábavné i strategické hry, deskovky, kvízy, posezení u hudby a tanec. Všichni určitě získali spoustu zkušeností, dovedností, procvičili si angličtinu, poznali nové kultury a získali nové přátele.

 

Za organizátory (David, Domča, Karel, Naty, Simča, Verča a Světla) napsala Domča.


Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.

 

Talnet International 2013 Talnet International 2013

Přihlašování je uzavřeno a akce již proběhla!

Tato část stránky tu ale zůstává z informativních důvodů.


Na co se můžete těšit?

Jde o mezinárodní aktivitu, volně (ne)navazující na předchozí, pořádanou tentokrát společně s Estonci a Italy.

Hlavním tématem budou vědecké objevy a vynálezy, v online části se seznámíš s nejvýznamnějšími technickými objevy. V online prostředí se také seznámíš s novými kamarády, které později potkáš na soustředění.

Hlavním komunikačním jazykem bude angličtina, rozšířit si můžeš znalosti i v italštině či estonštině. (Nakonec ale Italové nebyli schopní sehnat účastníky a byli nahrazeni Slováky a Estonská organizace našla sice účastníky, ale v Litvě.)

Jak to bude probíhat probíhat?

Od 4. 2. bude probíhat online diskuzní část, kde se budete moct seznámit s ostatními účastníky. Každý týden bude uvolněné jedno hlavní téma, ke kterému by se měli všichni vyjádřit. Nejdůležitější částí a vyvrcholením aktivity bude soustředění v termínu 15. 3. - 24. 3. v Lysicích u Blanska. Po proběhnutí aktivity bude i nadále otevřené online prostředí, kde budou diskuze probíhat dále v zásadě po neomezenou dobu, ale minimálně tři týdny po soustředění.

Jaký bude program soustředění?

Na samotném soustředění se můžeš těšit na ani znalostně ani fyzicky nenáročné - rozmanité hry (vnitřní, venkovní, kreativní, znalostní, sportovní). Formou her se seznámíš i s tématy z dějin přírodních věd (vynálezy a technické objevy), ale i humanitních oborů (proběhne diskuze i o lidských právech). Akci bude doplňovat bohatý společenský program - filmový večer, seznamovací hry, divadlo. Těšit se můžeš i na výlety do města i přírody.

Kolik bude stát soustředění?

Projekt je financován s podporou EU. Proto bude účastnický poplatek ve výši pouze 800,- Kč + 30% z ceny dopravy na akci a zpět.

Jak se přihlásit?

Přihlašování probíhalo na celou aktivitu s tím, že se skládala z účasti na webových diskuzích a následné účasti na soustředění. Přednost ohledně účasti na soustředění měli ti, kteří se účastnili aktivněji webové diskuze.

Kontakt

V případě zájmu nás kontaktovat můžeš napsat na talnetinternationalgmail.com.

Kdo to organizuje?

David, Domča, Karel, Naty, Simča, Verča a hodně nám pomohla Světla z mateřské dovolené.

 


Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.

Komentáře (pro přihlášené)

Karel Kolar
Přihlaste se! Těšíme se na vás! A nebojte se angličtiny - tahle aktivita je právě od toho, abyste se v ní vylepšili!

Vloženo 23.1.13 23:30.

Nahoru

Aktuálně Aktuálně

Talnet International 2014

Základní info

Jako v i předchozích letech se i v roce 2014 pořádá Talnet International - tentokráte s názvem GENE-ETHICS alias "How to become super(fe)male?". Vracíme se k předcházejícím partnerům - skupině kolem Kubusu v Německu a kolem Grupo Estrella ve Španělsku. Jako obvykle má Talnet International přípravnou část on-line následovanou hlavním soustředěním a následuje on-line závěr. Projekt probíhá v angličtině.

Soustředění proběhlo v termínu 19. - 28. září 2014 v Praze (úvodní a závěrečný den) a Libé v blízkosti Chebu. V průběhu akce v Libé proběhly dva poznávací výlety - jeden do Plzně a druhý do Kralových Varů a Františkových lázní.

Hlavním cílem výměny bylo natočit v týmech krátká videa týkající se genetiky.

Další info

Projekt má anglické webové stránky talnet-international.funsite.cz - na nich naleznete podrobnosti k projektu, bylo zde umístěno přihlašování, nyní jsou zde výstupy (fotografie a videa).

Stránky určené pro online diskuze účastníků akce jsou zde.

Financování

Projekt je financován v rámci projektu Erasmu+ Klíčové aktivitě 1 - forma projektu je vícestranná výměna mládeže. Číslo projektu je 2014-2-CZ01-KA105-001855.