T-expedice T-expedice

T-expedice je příležitost zúčastnit se realizace skutečného výzkumného záměru v prezenční části a jeho přípravy v online prostředí. Mezi přípravné činnosti patří výběr a specifikace badatelských záměrů, teoretická příprava, orientace v literatuře, příprava na činnosti na místě, sestavení badatelského týmu.

T-expedice 2017 se konala v okolí obce Spálené Poříčí na Plzeňsku v termínu 27.8. - 2.9.2017.

T-expedice 2018 je v přípravě. Místo a badatelské záměry budou známy  po zimním soustředění Talnetu - během února 2018.

Motivační video T-expedice Martagon 2014

Pro zájemce o vedení badatelského záměru na T-expedici 2018 je otevřen T-kurz Nad vědou v dějinách I. a II. Prezenční část T-expedice se uskuteční v létě v závěru Talnetího roku, a bude zaměřená na práci společně s odborníky na danou problematiku. Budete moci ovlivnit cíle příští expedice, její zaměření a také využití jejích výstupů. Budeme zkoušet metody relevantní pro zvolený předmět bádání, budeme se připravovat teoreticky i prakticky a některé naše závěry vyzkoušíme na soustředěních Talnetu před startem expediční výpravy.

Pro inspiraci mohou sloužit Expedice:

Radnice 2015

Martagon 2014 (ukázka výstupu - posteru sekce AstronomieHistorie)

Tis 2013

Sborník odborných článků T-expedice Martagon.

Pro expedici je zásadní, že musí najít vedle společného cíle a programu i způsob, jak efektivně spolupracovat.
Do expedic se účastníci vybírají podle odbornosti, schopnosti pracovat v týmu i dalších psychických i fyzických vlastností.
Expedice Talnetu slouží k tomu, abychom objevovali a naučili se objevovat zemi kolem nás. Je skutečně již všechno důležité v našem každodenním životě objeveno?


Vyzkoušejte sami sebe a vyberte si nějakou věc kolem a zeptejte se: Co o tom vlastně vím? Po malé inventuře toho, na co si vzpomenete a co vymyslíte Vás nejspíše napadne: Jak vím, že je to pravda? Proč to je? Jak je to jinde? V čem je to stejné, proč to není jinak? ….  atd.


V první generaci Talnetu se zrodila idea Expedice Antarktida. Dokážou se nejzvídavější z žáků a studentů v ČR, třeba ve spolupráci s kamarády v zahraničí, dostat do tak exotické končiny a odhalit tam něco nového? I kdyby ne, každá T-expedice je krokem na cestě za poznáním a je jedno, zda se náš horizont bude posouvat na hranice našeho města, regionu, země, za polární kruh nebo na Mars.
Každá expedice totiž přináší výsledky
A) Účastníkům: Zažili jste už někdy ten struhující zážitek z toho, že jste něčemu na stopě?
mohyly z doby bronzové, příběhu lidí před třemi tisíci let, evidencím o akutním nebezpečí vyhynutí rostlinného druhu, rozluštění velmi starého textu v archivu, znalostem co fakticky určuje vlastnosti luku.

B) Oblasti výzkumu a všem zvídavým: Výsledky expedice v exaktní i populární formě budou součástí místní expozice (Muzea) a ve spolupráci s Talentem dále rozvíjeny a užívány.
Záleží jen na tom, co jsme ochotni pro úspěch expedice osobně udělat.

První aktivitou v přípravě na Expedici je kurz Nad vědou v dějinách, kde si položíme důležité otázky typu co dělá vědu vědou a jaký přístup zvolit v badatelských záměrech.

Komentáře (pro přihlášené)

Doporučujeme Doporučujeme

Otevřeny registrace do jarních bloků T-kurzů

Talnet otevírá možnost pro zájemce o T-kurzy zaregistrovat se do jarních bloků. Registrace je...

Registrace prodlouženy do 2.10.2017

Do T-kurzů Talnetu je možno se registrovat do 2.10.2017. Přihlášené zveme na dobrovolné Úvodní...

Možnost přihlásit se do druhých bloků T-kurzů

Noví Talneťáci se mohou registrovat do druhých bloků T-kurzů, které to umožňují. Anotace...

Zájem o T-kurzy opět stoupl

Počet žáků přihlášených do T-kurzů pro školní rok 2016 - 2017 se oproti loňsku opět zvedl....