T-exkurze T-exkurze

Chceš se podívat, jak vypadá myš zevnitř, aniž bys musel(a) použít skalpel? Zajímá tě, jak si ryby svítí ve tmě? Víš, odkud pochází tvoji sousedé? Umíš vyčíst z kamenů životní příběhy? Rád(a) by sis zalétal(a) s dronem? Chceš se naučit meditovat?

To a mnohé další se můžeš naučit na T-exkurzích!

T-exkurze jsou Talnetí exkurze vedené odborníky na vybraná témata konané ve dvou obdobích podzim-zima a zima-jaro. Skládají se ze tří částí: online přípravy, prezenční části (vlastní exkurze) a online zakončení. V přípravné fázi se seznámíš se zkoumanou problematikou a vybranými metodami práce a po splnění několika kratších úkolů se vydáš na dané pracoviště, kde si sám/sama všechno vyzkoušíš. Na závěr pak sepíšeš/nakreslíš/natočíš/... tzv. T-report, krátkou závěrečnou osobní zprávu o tom, co vše jsi na T-exkurzi viděl(a) a zažil(a). Online část se otevírá obvykle týden před konáním samotné exkurze, T-report je třeba napsat do dvou týdnů od navštívení pracoviště. Celá T-exkurze tak trvá zhruba tři týdny, kdy v každém z nich ti zabere přibližině pět hodin času (konkrétní časová náročnost je uvedena v nabídce), a je zcela zdarma.

Na T-exkurzích se seznámíš se zajímavými aktuálními tématy, mnohé si vyzkoušíš a poznáš jak odborníky z oboru, tak i nové kamarády, které zajímá to samé, co tebe. Tak neváhej a přihlaš se:

Přihláška na T-exkurze podzim - zima 2019

Buddha medituje nad Vltavou, aneb podoby českého buddhismu

Lektoři: doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D., Mgr. Jitka Schlichtsová

Anotace: Co víme o buddhismu a jak se projevuje v naší společnosti? Jak se větví a kde jsou rozšířeny jeho školy? Vydáme se společně na návštěvu chrámu mahájánového buddhismu školy Čisté země, který obhospodařují pražští buddhisté vietnamského původu, a poslechněme si základní informace o hlavních větvích buddhismu a jeho různých školách. Podíváme se také, jak se jednotlivé buddhistické směry projevují v naší společnosti. Druhou část bude tvořit návštěva chrámu, který obhospodařují pražští buddhisté vietnamského původu. Budeme poslouchat vyprávění buddhistických příběhů, zjistíme, koho představují sochy a jaký význam má další výzdoba, a ukážeme si, jak se medituje. Budeme se také zamýšlet nad tím, co buddhismus konkrétně přináší do života toho, kdo ho praktikuje. A nakonec vše řádně prodiskutujeme nad miskou něčeho dobrého.

Věk: 14–18 let

Náročnost online části: 4 hodiny

Prezenční část: 11.12.2019 11:00 – 14:00 Praha, Libuš

 

Metody preklinického zobrazování

Lektoři: Mgr. Jan Pankrác, Mgr. Karla Palma, Ph.D, Martin Šácha

Anotace: Jak vypadají tkáně uvnitř živého organismu, jak se v čase mění a jak to tam vypadalo před zásahem skalpelu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdeš během T-exkurze zaměřené na moderní neinvazivní metody zobrazování živých zvířat. Dozvíš se také, jak uspat či probudit myš, jak s ní zacházet a jestli je lepší chovat samce či samičky. Kromě toho si budeš moci i vyzkoušet ovládání magnetické rezonance (MRI), výpočetního tomografu (CT) a dalších přístrojů. Pokud si přineseš vlastní vzorek do velikosti slepičího vejce, můžeš si jej dokonce naměřit a obrázky si odnést!

Věk: 16–19 let

Náročnost online části: 5 hodin

Prezenční část: 5. 11. 2019 13:00–17:00 Praha, Centrum pokročilého preklinického zobrazování

 
 

 

 

 

 

 

Příběhy vyšehradských kamenů

Lektorka: Ing. Michaela Nohejlová Zemková, Ph.D.

Anotace: Kameny v sobě vždy nesou příběh svého vzniku. Rozkrývat tento záznam je činnost mnohdy až detektivní. Kameny jsou samy svědky své minulosti a je jedno místo v Praze, kde se těchto svědků shromáždil neobvykle vysoký počet a vydávají zde překvapivé i prosté výpovědi, zatímco je míjí davy nic netušících kolemjdoucích. Tím místem je Vyšehradská zeď přiléhající k Táborské bráně. Nalezneme zde na 20 typů hornin, na kterých je možno emonstrovat vývoj naší planety, události jednotlivých geologických období, a nakonec i příběh kameníků, kteří do nich vyryli své značky. Naši předkové nám tak zde zanechali „kamennou galerii" plnou obrazů nejen geologických dějin, ale i historie města pražského a Vyšehradské pevnosti. Jaký příběh z Vyšehradských kamenů dokážete vyčíst vy?

Věk: 11–19 let

Náročnost online části: 4 hodiny

Prezenční část: 13. 11. 2019 15:30–18:30 Praha, Vyšehrad

 
Migranti v našem městě

Lektorka: Mgr. Lenka Pavelková, M.Sc.

Anotace: Znáte svoje město? Všímáte si změn, které v něm probíhají? Pokud ano, jistě jste si všimli, že se mění také obyvatelé města – lidé se rodí, umírají, stěhují se pryč, ale také se lidé do města stěhují, z jiných míst v Česku nebo ze zahraničí. Právě migrace ze zahraničí je hlavním tématem naší exkurze. Podíváme se na to, kdo do Česka, a tedy i českých měst, přichází, odkud tito lidé jsou a jak se města v reakci na tuto migraci proměňují. Za pomoci map, fotoaparátů i pastelek budeme tyto proměny mapovat v pražských lokalitách, které jsou migrací ovlivněny poměrně výrazně.

Věk: 12–19 let

Náročnost online části: 8 hodin

Prezenční část: 5.12.2019 13:00 – 18:00 Praha, Stodůlky

Přihláška

V případě dotazů se neváhejte obrátit na koordinátorku Kateřinu Remišovou (katerina.remisova@talentovani.cz).

 

Předchozí T-exkurze

T-exkurze jaro 2019

T-exkurze 2018

T-exkurze 2017

T-exkurze 2016 

Novinky z T-exkurzí Novinky z T-exkurzí

Podzimní T-exkurze 2019

Nabídku, která se bude průběžně aktualizovat najdete na  http://www.talnet.cz/t-exkurze

Harmonogram Talnetího roku

Zajímá Vás, kdy se budou konta soustředění? Kdy T-expedice? Kdy jsou přestávky v T-kurzech a kdy...

Jarní T-exkurze 2018

Nabídku, která se bude průběžně aktualizovat najdete na http://www.talnet.cz/t-exkurze-jaro-2018...

T-exkurze - jaro 2017

Chemické experimenty - cesta k poznání chemie Tento běh T-exkurze je přizpůsoben pro...