Seminář pro učitele Seminář pro učitele

Seminář o nadaných dětech nejen pro učitele přírodních věd

Potkáváte ve své učitelské praxi žáky, kteří jsou mimořádně zvídaví, mají pozoruhodné nápady a zájem o matematiku, přírodní vědy či techniku? Chtěli byste umět nepřehlédnout nadané dítě i pokud jeho nadání není na první pohled zřejmé? Láká vás nabídnout jim něco navíc? Pak právě pro Vás může být užitečný náš prakticky orientovaný seminář pro učitele.

Naší ambicí je seminář maximálně propojit se skutečnou pedagogickou realitou Vás, účastníků. Seminář probíhá kombinovanou formou. Prezenční setkání se mohou konat v Praze, nebo v případě dostatečného zájmu i v jiných městech. K probíraným tématům se budete moci vracet do online prostředí, kde také můžete dále diskutovat s kolegy ze semináře.

V letošním ročníku chystáme pár změn. Připravujeme pro Vás různorodé vzdělávací moduly, ze kterých si budeme moci sestavit kurz dle Vašich profesních preferencí. Čekají Vás témata jako identifikace a nominace nadaných žáků, tvorba úkolových situací, nebo téma specifika motivace a prožívání nadaných dětí, které bude v letošním ročníku obohaceno o kazuistický seminář  s názvem "Řešení krizových situací ve třídě s nadaným žákem"  vedený zkušenou psycholožkou.

Setkání budou vždy obohacena o praktické ukázky práce a náslechy u učitelů, kteří zajímavě pracují s nadanými žáky. V novém ročníku plánujeme také možnost absolvovat delší stáže přímo na školách nebo jiných institucích v ČR i v zahraničí.

Další změnou tohoto ročníku je směřování vzdělávacích modulů k širší skupině - tedy nejen učitelům na školách, ale i volnočasovým pedagogům, psychologům, speciálním pedagogům a jiným zájemcům o jednotlivá témata. Hlavním důvodem je snaha o propojení všech, kdo s nadanými pracují, protože se domníváme, že vzájemná spolupráce různých odborníků pomůže zlepšit podmínky pro práci s nadanými žáky.
Seminář je pro účastníky zdarma s možností úhrady cestovného.

V případě zájmu se zaregistrujte elektronicky zde. Registrační formuláře evidujeme v naší "čekárně". Termín spuštění nového ročníku plánujeme na leden. Jakmile budou stanoveny přesnější termíny jednotlivých modulů, budeme Vás kontaktovat a zašleme závaznou přihlášku, ve které si budete moci vybrat konkrétní témata, o která máte zájem včetně případných stáží v zařízeních pro nadané žáky. Pokud máte jakékoli dotazy, či podněty, směřujte je na Miroslava Litavského na emailové adrese litavsky@nidv.cz
Na Vaši účast se těší tým Talnetu
 

Komentáře (pro přihlášené)

Novinky ze seminářů pro učitele Novinky ze seminářů pro učitele

Přátelské fyzboje

Letošní ročník kurzu Na fyziku v týmu byl završen Přátelskými fyzboji, které se konaly 28. - 29. května na půdě Gymnázia Christiana Dopplera. Jedná se o akci, na které se utkají jedny z nejlepších týmů České a Slovenské republiky v soutěži velice podobné Turnaji mladých fyziků (dále TMF), jehož úlohy se prezentují i zde. Přátelské fyzboje jsou tak možností ještě jednou ukázat úlohy, na kterých týmy po celý školní rok pracovali a současně příležitost pro učitele se seznámit s tím, jak Turnaj mladých fyziků probíhá a to v rámci paralelně probíhajícího semináře.

Stanuly proti sobě tým ze Slovenska, z většiny tvořený Gymnáziem Jura Hronca, které ve svém národním kole TMF vyhrálo, a tým Gymnázia Christiana Dopplera (dále GCHD), které v českém národním kole TMF skončilo na druhém místě. Bohužel se nepodařilo sestavit celý tým Talnetu a proto se tým ze Slovenska a tým GCHD střídaly v prezentaci a oponentuře a tým Talnet připravoval ve všech kolech review.
K vidění bylo mnoho zajímavých úloh. Nejlépe hodnocenou prezentací byla Freezing droplets. Úloha je o tom, že pokud necháme kapku vody rychle zmrznout na velice chladném povrchu (alespoň zhruba -20°C), pak zamrzne do tvaru, který má na vrchu špičku.

Soutěžní část přátelských fyzbojů sice probíhala v angličtině. Dvě exhibiční kola fyzboje avšak proběhla československy, aby se umožnilo zapojení i divákům (v rámci otázek), kteří nebyli v angličtině tak silní. Úlohou prezentovanou slovenským vedoucím byla Water bombs, která byla hluboce propracovaná z hlediska experimentů - celkem byl alespoň tisíckrát upuštěn balonek v různých variantách pokusu.

Soutěžní část Fyzbojů vyhrál slovenský tým, ale jistě tato akce přinesla mnoho zkušeností všem zúčastněným.

Akce probíhala v rámci projektu Perun.