T-exkurze podzim 2013 a leden 2014 T-exkurze podzim 2013 a leden 2014

Všem zájemcům předkládáme nabídku T-exkurzí pro podzim 2013

Přihlášku do T-exkurzí najdete na Jak se přihlásit

 

Podzimní T-exkurze jsou úspěšně za námi, další blok nás čeká v dubnu a květnu 2014!

Grafen a ti druzí - exkurze přeložena na duben!

Když se před několika lety Konstantinu Novoselovovi a Andre Geimovi podařilo poprvé z krystalu grafitu izolovat jednu jedinou monovrstvu – grafen, zbořili mýtus o nemožnosti existence dvojrozměrných krystalů. Jejich slavná, nyní už Nobelovská metoda „lepící pásky" od té doby vedla k přípravě i dalších monoatomárních vrstviček – například nitridu bóru (BN) nebo sulfidu molybdeničitého (MoS2). Každý je ale úplně jiný, grafen je polokov, BN izolant a MoS2 polovodič. Během práce v laboratoři Akadamie věd si vyzkoušíš přípravu monovrstev těchto látek a jejich základní charakterizaci pomocí optické mikroskopie, mikroskopie atomárních sil nebo Ramanovy spektroskopie.

Lektor: Mgr. Otakar Frank, PhD.

 • Časová náročnost: 4 hodiny online, 4 hodin v laboratoři
 • Termín duben 2014
 • Kapacita: 6 lidí

Místo konání: Oddělení elektrochemických materiálů, Ústav fyzikalní chemie J.Heyrovského AV ČR, Dolejškova 2155/3, 182 23 Praha 8

Na podzim 2013 a v lednu 2014 proběhlo:

Ornitologie - sčítání vodního ptactva

V rámci exkurze se společně vydáme na zimoviště vodního ptactva v okolí obcí Žalhostice a Píšťany u Litoměřic, kde se zapojíme do Mezinárodního sčítání vodních ptáků. Tato významná zoologická akce je každoročně realizována ve více než 100 státech 5 kontinentů a účastní se jí 11000 dobrovolných i profesionálních ornitologů na 20000 vodních a mokřadních lokalitách.
V našem úseku řeky Labe a na přilehlém Píšťanském jezeře je v zimních měsících možné pozorovat celou řadu zajímavých zástupců migrující avifauny. Díky příhodným klimatickým podmínkám se zde vyskytuje  hohol severní (Bucephala clangula), morčák velký (Mergus merganser), polák chocholačka (Aythya fuligula), polák velký (Aythya ferina), labuť velká (Cygnus olor), kormorán velký (Phalacrocorax carbo), racek stříbřitý (Larus argentatus), racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus), ledňáček říční (Alcedo atthis) a řada dalších zajímavých druhů ptáků.  Účastníky exkurze čeká procházka  v okolí řeky v délce cca. 5 km, kde budeme společně pozorovat zimující ptactvo a provádět sčítání.

Lektor: Martin Vlček

 • Termín exkurze: 18. Ledna 2014, od 10:00 do 14:00.
 • Sraz účastníků:  10:00 na vlakovém nádraží v obci Žalhostice.
 • Potřebné vybavení: teplé terénní oblečení a obuv, svačina (termoska s horkým čajem přijde k duhu), zápisník, tvrdá podložky na psaní, tužka, dalekohled (pokud dalekohled nevlastníte, bude Vám zapůjčen) popřípadě kapesní atlas vodních ptáků.

Místo konání: Žalhostice a Píšťany u Litoměřic

 

Chovají se lépe než my? - Etologie zvířat

Unikátní příležitost k poznání zvířat úplně jinak, než má běžný návštěvník ZOO.

Chceš se dozvědět, proč zvířata dělají to, co dělají? Proniknout do tajů etologie a vyzkoušet si i vlastní pozorování v Zoologické zahradě v Praze?

Lektor: Mgr. Julie Peterková

 • Časová náročnost: 6 hodin online, 4 hodiny v ZOO
 • Předběžný termín terénní exkurze:  11. 1. 2014, 12.00 - 16.00

Místo konání: Zoologická zahrada, Praha 8 – Troja

Kybernetika na ČVUT

Exkurze tentokrát proběhne netradičně v rámci Dne otevřených dveří,  který se koná na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Během exkurze  navštívíte několik kyberneticky zaměřených laboratoří, seznámíte se s  agentními technologiemi, centrem strojového vnímání, technologiemi  inspirovanými přírodou, inteligentní robotikou, Mindstorms Lego  roboty, řídicími systémy, uvidíte ukázky výpočetní inteligence, sítě,  virtuální realitu a mnoho dalšího. Všechny laboratoře jsou na vysoké  úrovni, takže budete mít možnost se seznámit se špičkovými  technologiemi v oblasti kybernetiky a výpočetní techniky. V tento den  rovněž proběhne soutěž středoškolských týmů s roboty Lego, které budou  proti sobě soutěžit ve sbírání míčků. Věřím, že každý si vybere něco  zajímavého.

Lektor: doc. Pavel Hušek

Časová náročnost: 3 hodiny v laboratořích
Termín návštěvy laboratoře: pátek, 22. 11. 2013, od 9:45

Místo konání – odborné pracoviště: laboratoře Fakulty elektrotechniky ČVUT, Praha, sraz ve vestibulu hlavního vchodu ČVUT Strojní fakulty Karlovo Náměstí 13, Praha 2.

Interaktivní mapa s označeným místem konání zde .

Fotovoltaika – výroba slunečního článku

Sluneční energie je významným zástupcem obnovitelných zdrojů energie. Jak takový sluneční (fotovoltaický) článek funguje a jaké vykazuje vlastnosti, zjistíme v rámci exkurze do laboratoře. Nejprve však bude potřeba si takový článek, v našem případě článek využívající organické barvivo, vyrobit.

Lektor: doc. Jiří a Jana Touškovi

Časová náročnost: 3 hodiny v laboratoři
Termín návštěvy laboratoře: pondělí, 9. 12. 2013, od 13:30
 

Místo konání – odborné pracoviště: laboratoři Katedry makromolekulární fyziky, Matematicko-fyzikální fakulta, V Holešovičkách 2, Praha 8; sraz ve 13:15 na hlavní vrátnici MFF v Holešovičkách 2

T-exkurze Fotovoltaika

 

Experimenty - cesta k poznání chemie

Osvědčená a jedna z nejoblíbenějších T-exkurzí je opět tu! Vyzkoušej si práci v opravdové chemické laboratoři. Čeká na Tebe výběr těch nejzajímavějších a nejefektnějších pokusů, které chemie může nabídnout. Budeš připravovat a testovat bengálské ohně, peklo ve zkumavce, sloní zubní pastu a mnoho dalších experimentů. Vyzkoušíš si také, jak se vytváří a ověřuje vědecká hypotéza a jaký je její vztah k vlastnostem chemických látek. Přijď a zkus si, jak se dělá zajímavá chemie!


Lektor: Mgr. Pavel Teplý, Ph.D.

 • Časová náročnost: 6 hodin online, 2 hodiny v laboratoři
 • Zahájení online části T-exkurze: 27.11. 2013
 • Termín návštěvy laboratoře: čtvrtek 12. 12. 2013, od 13:00 do 15:00
 • Ukončení T-exkurze: 25. 12. 2013
 • Kapacita: 15 lidí

Místo konání: chemická laboratoř Katedry učitelství a didaktiktiky chemie, Přírodovědecká fakulta, Hlavova 8, Praha 2

Komentáře (pro přihlášené)