Novinky z kurzu NAFTA Novinky z kurzu NAFTA

NAFTA na T-expedici

Během letní T-expedice 2016 bude pracovat fyzikální sekce. Náplní této sekce bude především...

Fyziklání online - týmová fyzikální soutěž

Baví vás fyzika? Rádi soutěžíte v týmu? Máte rádi jednorázové soutěže? Tak právě pro vás je...

Otevíráme další ročník kurzu NAFTA

Pro ročník 2014 - 2015 byla otevřena registrace do kurzu. Chcete-li se tedy zúčastnit bádáním na...

Přátelské fyzboje

Letošní ročník kurzu Na fyziku v týmu byl završen Přátelskými fyzboji, které se konaly 28. - 29....

NA FYZIKU V TÝMU - NAFTA NA FYZIKU V TÝMU - NAFTA

V kurzu budete jako tým zkoumat otevřené fyzikální problémy a rozvíjet nebo doplňovat svoje fyzikální znalosti i dovednosti pro týmovou spolupráci k řešení odborného problému. Většinu času budete věnovat zkoumání problémů z úloh Turnaje mladých fyziků – zajímavých problémů ze světa kolem nás, z běžného života. Zadání úloh vyžaduje daný jev co nejvíce prozkoumat, promyslet, změřit, pochopit a pokusit se vysvětlit.

Ukázky z kurzu: Zadání problémů a jejich řešení

Kurz začíná v říjnu úvodním soustředěním, poté následuje práce v online prostředí a jednou za měsíc společné setkání (na živo, s možností zapojení se na dálku přes internet). Kurz je zakončena letním soustředění na konci května. Účast v kurzu je zdarma.

Online prostředí kurzu podporuje kooperaci a komunikaci mezi členy týmu z celého Česka navzájem, s odbornými poradci a asistenty (mj. účastníky Turnaje mladých fyziků), kteří vám budou nápomocni v badatelských aktivitách. Kromě zadání problémů máte k dispozici odkazy na související literaturu, odborné texty, možnost zapojit se do semináře o měření a zpracování dat, aj. K experimentům je možné využít zázemí vzdělávacího projektu Talnet. Součástí kurzu je podpora účasti týmů na mezinárodní soutěži Turnaj mladých fyziků.

Kurz NAFTA očima účastníků:

Dominika:" Tenhle kurz je určen pro lidi, které baví fyzika a fyzikální úlohy, jsou trochu soutěživí, pracovití, trpěliví, a nebojí se angličtiny, počítačů a jiných týmů.
 
Při řešení úloh poznáte, co vás baví a co vám jde. Někdo zjistí, že chce být konstruktér, někdo historik, někdo hasič, někdo třeba zdravotní sestřička, když mu spadne zdroj na nohu. Já jsem v týmu druhým (a posledním) rokem kapitánkou a naučila jsem se třeba používat LaTeX, trochu líp prezentovat, procvičila angličtinu, poznala nové lidi, strávila spoustu času nad experimenty, které mi pak někdo během patnácti minut pěkně zkritizoval, objevila jsem laser a vodu a magnetické pole a další věci a bavilo mě to.

Kurz samozřejmě nemá jen fyzikální stránku. Pravděpodobně si trochu procestujete naši republiku – při cestách za různými koly soutěže projezdíte spoustu kilometrů, a pokud navíc nejste z Prahy, číslo se může vyšplhat na několik tisíc (třeba 4300, přibližně jako z Prahy do Niamey, hlavního města Nigeru). S trochou štěstí se navíc možná i do nějaké takové země podíváte – mezinárodní kolo je třeba letos v Teheránu. Skoro jistě se třeba budete moci projít po bratislavských kolejích nebo se nadýchat rakouského vzduchu.

Tahle soutěž určitě není pro lenošné a neaktivní lidi, ale strávíte s ní hodně užitečného času."


Ota popisuje zážitky z ročníku 2010/2011 v souboru zde.

 

JAK SE PŘIHLÁSIT DO KURZU