Mezinárodní aktivity Mezinárodní aktivity

Mezinárodní aktivity pro účastníky z různých zemí, s názvem Talnet International, jsou součástí nabídky Talnetu od roku 2006. Studenti společně řeší přírodovědné a technické problémy, se kterými se setkávají ve světě kolem nás, i otázky vyplývající ze soužití ve společné Evropě. Pod vedením instruktorů se setkávají v online mini kurzu, společná práce vrcholí na jaře týdenním setkáním v některé z partnerských zemí. Hlavním komunikačním jazykem je angličtina.

Dále připravujeme zahraniční exkurze do DLR pouze pro české studenty v cizím jazyce jako součást základního kurzu robotiky ASURO. Vlastní aktivní návštěvu doplní teoretičtější online úvodní část a závěrečné zhodnocení.

O termínu podávání přihlášek je informováno během roku. Přihlásit se může kdokoliv po vlastním uvážení, zejména s ohledem na znalosti cizího jazyka. Přednost však mají dlouholetí Talneťáci nebo studenti, kteří prokázali patřičnou aktivitu v T-kurzech či jiných aktivitách Talnetu.

Partneři realizovaných aktivit:

  • Grupo Estrella, Spanish Society for the Study of Giftedness of the Complutense University of Madrid, Španělsko.
  • Kubus, neformální sdružení při Deutsche Gesellschaft für das hochbegabte Kind e.V., Německo.
  • Mlady prirodovedci, neformální skupina při Gymnáziu Šrobárova Košice a Univerzity Pavla Josefa Šafárika Košice, Slovensko.
  • DLR, Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V., Oberpfaffenhoffen, Německo.
  • The Youth Club of Youth Initiative "Kitu kampu", Talin, Estonsko (s účastníky z Litvy)
  • Neformálna Skupina Homo Universalis, Žilina, Slovensko

_____________­________________________­________________________­__________________

Realizované mezinárodní aktivity:

Talnet International 2014 - GENE-ETHICS - How to become a super(fe)male?

Talnet International 2013 - Discoveries and Inventions

Talnet International – OCEAN & DIVERSITY 2011

Talnet International – REVITAL 09

Talnet International 2008

Komentáře (pro přihlášené)

Novinky z mezinárodních aktivit Novinky z mezinárodních aktivit

Talnet International 2013 - report z akce

Mezinárodní aktivity Talnet International 2013 se účastnily týmy z Česka, Slovenska a Litvy. Celá aktivita začala v únoru diskuzemi ve webovém prostředí, kde měli účastníci možnost poznat se navzájem a diskutovat na různá témata týkající se vědy a Evropské unie a také nad čímkoliv zajímavým.

Desetidenní setkání proběhlo 15. – 24. 3. 2013 v Lysicích, malé obci na jižní Moravě. Během tohoto týdne účastníci prolétli historií vědy od starověku, kde se objevovaly základy dnešní vědy, přes středověké obchodování až do daleké budoucnosti, kde se astronauti snaží dobýt co nejvíce planet a hvězd ve vesmíru.

Začali jsme zlehka seznamovacími hrami a starověkým objevováním základů vědy. Nedělní dopoledne bylo ve znamení středověkého obchodování, odpoledne jsme pak podnikli první výpravu po Lysicích a okolí a mimo jiné navštívili nedalekou zříceninu Rychvald. Večer byla první z prezentací národů, program seznamující se svojí zemí, kulturou, tanci a samozřejmě ochutnávkou si připravili účastníci z Litvy. V pondělí se hájily různé zájmové organizace během technické revoluce a večer představili svůj národ Češi – také formou prezentace, scénky, hudebních a jídelních ukázek. Úterní dopoledne pro nás litevští účastníci připravili hudební workshop s interaktivními ukázkami. Vědeckou práci si pak mohli účastníci vyzkoušet na některém z workshopů, ať už to bylo stavění camery obscury, studium rostlinných barviv, zkoumání lidského těla nebo měření tloušťky vlasu. Závěry svého zkoumání potom prezentovali ostatním kolegům. Další den se opět poskočilo trochu dál, do 20. století, kde se soutěžilo v tématech genetiky a dalších významných problematik. Potom pokračoval diskuzní strategickou hrou a večer byla velká koulovačka.  

Po polovině týdne jsme se vydali na celodenní výlet do Brna, který byl spojený s prohlídkou brněnského podzemí a návštěvou Technického muzea. Večer potom patřil Slovákům, kteří také předvedli krásy a přednosti svojí země. V posledním vědeckém bloku účastníci dobývali se svými astronauty hvězdy a planety ve vesmíru. Po obědě Lysice navštívila skupina Údif – Úžasné divadlo fyziky, která předvedla fyzikální show na téma „Story of the light bulb". Večer si samotní účastníci připravili pro ostatní noční hru. Na závěr setkání jsme navštívili krásný Lysický zámek s prohlídkou interiéru i zámeckých zahrad.

Samozřejmě celou dobu nechyběly různé zábavné i strategické hry, deskovky, kvízy, posezení u hudby a tanec. Všichni určitě získali spoustu zkušeností, dovedností, procvičili si angličtinu, poznali nové kultury a získali nové přátele.

 

Za organizátory (David, Domča, Karel, Naty, Simča, Verča a Světla) napsala Domča.


Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.