Nabídka T-exkurzí pro jaro 2019 Nabídka T-exkurzí pro jaro 2019

Přihláška na T-exkurze jaro 2019

DNA, rakovina a další zajímavosti ze světa genetiky

Chceš vědět, proč máš modré oči, co se skrývá za zkratkou DNA a jak vzniká v těle onemocnění rakovinného typu? Tak neváhej a přihlaš se! Nemusíš z biologie a genetiky znát nic, stačí, že tě to zajímá a chceš se dozvědět víc! V rámci exkurze si vysvětlíme, čím se takový genetik v práci zabývá, co to ta genetika a geny vlastně jsou. Ukážeme si jak vypadá DNA, třeba z banánu - zjednodušeně schématicky i v reálu ve zkumavce. Vysvětlíme si, co to rakovina vlastně je a zkusíme společně vyřešit i několik možných diagnóz pacientů jako by to dělali opravdoví lékaři. Navíc si vyzkoušíme rozebrat geny v rodokmenu právě tvojí rodiny. To a mnohem víc můžeš zažít během tří hodin exkurze a čtyř hodin domácí online přípravy před ní. Hlavně si ale mnoho věcí budeš moct na vlastní kůži vyzkoušet a poznáš sám sebe a svoje tělo z úplně jiného úhlu pohledu.

 

Lektor: Klára Horáčková

Časová náročnost: 3 hodiny exkurze + 4 hodiny online příprava

Termín prezenční části: 12. 4. 14:30 - 17:30

Věk: 11 - 18 let

Maximální kapacita: 8 účastníků

Místo konání: Talentpoint Intellectus, Základní škola Poláčkova,  Poláčkova 1067/3, 140 00 Praha 4 – Krč  

Geologická galerie Vyšehrad

Vyšehradská Zeď při vstupu od Táborské brány (tedy horní brány, kterou se přichází od stanice metra) má zvláštnost, která snad nemá ve stavitelství u nás obdoby. Zatímco většina staveb je tvořena jedním druhem kamene, případně několika málo druhy, v této zdi je téměř dvacet typů různých hornin z celých Středních Čech a snad i ze vzdálenějšího okolí. Kameny jsou ve zdi neomítnuté a barevně poměrně výrazné, mnohé obsahují dobře viditelné zkameněliny, zajímavé povrchové struktury, či jsou pokryty biogenními krustami. Na tuto zeď můžeme pohlížet jako na jakýsi geopark zděděný od předků. (Nebo poetičtěji řečeno jako na geologickou galerii.) Lze zde sledovat příběh Země a jejího utváření, příběh vznikání jednotlivých kamenů, ale i příběh samotné zdi a vyšehradské pevnosti. Zkusme se ponořit do těchto příběhů, stačí nám k tomu dobrá pozornost a několik metrů zdi…

Exkurze bude probíhat většinu času přímo u zdi, která nám poskytne dostatek studijního materiálu. Na závěr exkurze vyjdeme na hradby na výhled na Prahu a okolí, kde se zdálky podíváme, jak se promítá geologická historie do reliéfu hlavního města a odkud jsou pravděpodobně doneseny kameny ve zdi.


Lektor: Michaela Zemková

Časová náročnost: 2 hodiny exkurze + 4 hodiny online příprava

Termín prezenční části: 18. 4. 16:00 - 18:00

Věk: 14 - 18 let

Maximální kapacita: 15 účastníků

Místo konání:  Táborská brána při vstupu do Vyšehradského areálu

T-exkurze do hlubin: Přizpůsobeni oceánu

Aneb... Proč máš, žraločku, tak velké zuby?

Ponoř se s námi do vod Mořského světa a zjisti, kde se v oceánu nachází starobylí šlechtici s modrou krví nebo proč raději neochutnávat čerstvě utržené mořské jablko. Během online přípravy se nejdříve seznámíme s oceánem jakožto prostředím nesmírně variabilním a bohatým, zároveň odhalíme neuvěřitelnou rozmanitost živočichů v něm žijících. Při návštěvě akvárií se pak zaměříme na to, proč mořští živočichové vypadají tak, jak vypadají, jakým způsobem žijí nebo jak se brání nepříteli.

Pokud tě láká moře a život v něm anebo tě zajímá, jak si ryby svítí ve tmě, je tato ekofyziologicky laděná T-exkurze právě pro tebe!

Lektor: Kateřina Remišová

Časová náročnost: cca 6 hodin online, cca 3 hodiny v Mořském světě

Věk účastníků: 12 - 17 let

Maximální kapacita: 16 účastníků

Termín prezenční části: 15. 5. 2019, 10:00

Místo konání prezenční části: Mořský svět, Výstaviště Praha 7 Holešovice

Komentáře (pro přihlášené)