Dotazy Dotazy

Sekce slouží ke kladení otázek a získávání odpovědí o Talnetu. Nenajdete-li odpověď na váš dotaz, zeptejte se emailem.

Dobrý den, ráda bych věděla, jaké programy používáte k tvorbě počítačových modelů v kurzu Astronomie modely? Je možné si je vyzkoušet? Syn se od malička zajímá o vesmír, rýsuje rakety, atd., takže by ho takováto činnost určitě bavila. Bude mu teprve 11 a s počítačem to umí velmi dobře, ale nevím, zda by to pro něj nebylo moc náročné. Ráda bych ho prozatím seznámila s Vaším kurzem astronomie. Děkuji, a přeji mnoho zájemců - jde o velmi zajímavý projekt!

Dobrý den, základním modelovacím nástrojem je program Interaktivní fyzika (ten je použitelný i s žáky ve věku Vašeho syna). V dalších kurzech nabízíme využití i dalšich freeware programů (mj. např. Modelus) nebo dokonce i programu Mathematica. Tolik stručně k programům. Náročnosti se nemusíte bát, nabízíme úlohy různé náročnosti, aby si přišli na své "začátečníci", tak i "experti". S pozdravem S. Zelenda

Studying in English Is it possible to study in English in Talnet? For example for foreigners living in Czech who don't speak properly Czech?

The main activities of Talnet – T-courses are avaliable only in Czech. Neverless, it is possible to take part in International activities of Talnet where English is required as a communication language.

Talnet a přijímačky na VŠ Je účast v Talnetu nějak uznávaná při přijímačkách na VŠ?

Oficiální uznávání studia v Talnetu a podobných programech zatím není dořešeno. Záleží pouze na konkrétní škole, zda k účasti uchazeče v aktivitách Talnetu přihlédne či ne.

Pozdní přihlášení Mám takový problém: nestihnu se přihlásit do data, do kdy se zasílají přihlášky Talnetu. Mohu se přihlásit ještě také potom? Jsou nějaké termíny do kdy se toleruje pozdní přihlášení? Anebo se mohu přihlásit ve druhém pololetí anebo až příští rok?

V určitých případech je možné se přihlásit ještě v krátké době po uzavření období přijímání přihlášek do kurzů. Pokud však již kurzy začaly, lze se přihlásit až do druhého bloku kurzu, který začíná typicky v únoru. Je možné se také přihlašovat do T-exkurzí, nebo do mezinárodních aktivit Talnetu. Do T-exkurzí to je možné na podzim a na jaře, do mezinárodních aktivit je pouze na jaře.

Časová náročnost studia Kolik času asi studium v Talnetu zabere? Dá se to nějak vyjádřit v hodinách za den, za týden? Děkuji.

Čas věnovaný studiu Talnetu je individuální záležitost závisející na schopnostech a motivaci studenta. Lze však odhadnout průměrnou dobu postačující pro absolvování kurzu, kterou bychom mohli stanovit na cca 4 hodiny týdně.

Je povinná účast na všech aktivitách? Když se přihlásim do Tkurzu, ktere se studují online, musím se taky účastnit prezenčních aktivit, když chci jenom studovat online a třeba nemám čas jezdit na soustředění, nebo chodit na exkurze?

Protože se Talnet snaží rozvíjet i jiné stránky, než je znalost určitého oboru, je vhodné, když student absolvuje i další aktivity. Je tedy dobré se seznámit například s programem soustředění a poté se rozhodnout, zda případná účast bude mít pro mne přínos či nikoli. Povinná však soustředění ani T exkurze nejsou.

Jak je to s věkem Jak staré dítě mohu do Talnetu přihlásit? Je určena nějaká věková hranice, nebo se to posuzuje podle nějakého testu?

V seznamu kurzů můžete najít orientační věk pro účastníky, jimž je daný kurz určen. Spodní hranice se pohybuje okolo 13 let, s ohledem na náročnost komunikace v kurzech pouze online způsobem. Pokud však mladší dítě bude tento způsob zvládat, třeba i s podporou rodičů, nebo učitele, je možné jej do kurzů přihlásit.

Poplatky za Talnet Zajímalo by mne zda se za účast v Talnetu něco platí a případně kolik.

Účast v Talnetu není prozatím nijak zpoplatněna.

Doporučujeme Doporučujeme

Letní soustředění Talnetu 2020 - Kapacita soustředění je naplněna

Termín:  sobota   27. 6. - úterý 30. 6. 2020 Místo konání:   Zámek , Spálené...

Jsme sami? Cestování k Proxima Centauri (online přednáška)

Což takhle si zaletět ke hvězdám v okolí a omrknout, jestli tam někde na planetách kolem náhodou...

Kosmonautika 21. století skrze starty raket

Studentská online přednáška 2. 6. od 18:00 na Google Meet Chcete se dozvědět něco o...

Červnové ONLINE T-exkurze

Náhradou za jarní T-exkurze neuskutečněné kvůli koronavirové pandemii nabízíme červnové ONLINE...