Novinky z kurzu NAFTA Novinky z kurzu NAFTA

NAFTA na T-expedici

Během letní T-expedice 2016 bude pracovat fyzikální sekce. Náplní této sekce bude především...

Fyziklání online - týmová fyzikální soutěž

Baví vás fyzika? Rádi soutěžíte v týmu? Máte rádi jednorázové soutěže? Tak právě pro vás je...

Otevíráme další ročník kurzu NAFTA

Pro ročník 2014 - 2015 byla otevřena registrace do kurzu. Chcete-li se tedy zúčastnit bádáním na...

Přátelské fyzboje

Letošní ročník kurzu Na fyziku v týmu byl završen Přátelskými fyzboji, které se konaly 28. - 29....

Novinky z kurzu NAFTA Novinky z kurzu NAFTA

Položky se štítkem nafta.

NAFTA na T-expedici

Během letní T-expedice 2016 bude pracovat fyzikální sekce. Náplní této sekce bude především rozpracovánía  řešení vybraných úloh ze zadání pro Turnaj mladých fyziků pro následující školní rok. Pro činnost v kurzu je to tedy dobrý začátek. Informace k T-expedici a přihlášku naleznete na http://www.talnet.cz/t-expedice-2016 .

Fyziklání online - týmová fyzikální soutěž

Baví vás fyzika? Rádi soutěžíte v týmu? Máte rádi jednorázové soutěže?

Tak právě pro vás je soutěž, kterou pořádá Fyzikální korespondenční seminář MFF UK - a to Fyziklání online.

Týmy mohou být až pětičlenné, řešíte tři hodiny z pohodlí domova (nebo prostě tam, kde budete chtít být - můžete mít i části týmu na různých místech) a můžete i něco vyhrát.

Tak neváhejte a registrujte se! Samotná soutěž se koná 2. 12. 2015 od 17 do 20 hodin středoevropského zimního času. Účastnit se mohou i vaši učitelé (pro starší než středoškoláky má soutěž speciální kategorii a pro středoškoláky z ČR/SR dokonce 3).

Otevíráme další ročník kurzu NAFTA

Pro ročník 2014 - 2015 byla otevřena registrace do kurzu. Chcete-li se tedy zúčastnit bádáním na řešeními zajímavých úloh, fyzbojů, přípravy na prezentaci vlastních řešení a spolupráci v týmu, neváhejte se přihlásit na http://lac.troja.mff.cuni.cz/Shared/RegTalnet14-15.nsf/Registrace?OpenForm .

Nový ročník začíná soustředěním 26. - 28. 9.2014. Informace o něm na http://www.talnet.cz/uvodni-soustredeni-2014-informace

Kurzy se otevírají 1.10. 2014.

Přátelské fyzboje

Letošní ročník kurzu Na fyziku v týmu byl završen Přátelskými fyzboji, které se konaly 28. - 29. května na půdě Gymnázia Christiana Dopplera. Jedná se o akci, na které se utkají jedny z nejlepších týmů České a Slovenské republiky v soutěži velice podobné Turnaji mladých fyziků (dále TMF), jehož úlohy se prezentují i zde. Přátelské fyzboje jsou tak možností ještě jednou ukázat úlohy, na kterých týmy po celý školní rok pracovali a současně příležitost pro učitele se seznámit s tím, jak Turnaj mladých fyziků probíhá a to v rámci paralelně probíhajícího semináře.

Stanuly proti sobě tým ze Slovenska, z většiny tvořený Gymnáziem Jura Hronca, které ve svém národním kole TMF vyhrálo, a tým Gymnázia Christiana Dopplera (dále GCHD), které v českém národním kole TMF skončilo na druhém místě. Bohužel se nepodařilo sestavit celý tým Talnetu a proto se tým ze Slovenska a tým GCHD střídaly v prezentaci a oponentuře a tým Talnet připravoval ve všech kolech review.
K vidění bylo mnoho zajímavých úloh. Nejlépe hodnocenou prezentací byla Freezing droplets. Úloha je o tom, že pokud necháme kapku vody rychle zmrznout na velice chladném povrchu (alespoň zhruba -20°C), pak zamrzne do tvaru, který má na vrchu špičku.

Soutěžní část přátelských fyzbojů sice probíhala v angličtině. Dvě exhibiční kola fyzboje avšak proběhla československy, aby se umožnilo zapojení i divákům (v rámci otázek), kteří nebyli v angličtině tak silní. Úlohou prezentovanou slovenským vedoucím byla Water bombs, která byla hluboce propracovaná z hlediska experimentů - celkem byl alespoň tisíckrát upuštěn balonek v různých variantách pokusu.

Soutěžní část Fyzbojů vyhrál slovenský tým, ale jistě tato akce přinesla mnoho zkušeností všem zúčastněným.

Akce probíhala v rámci projektu Perun.

Příprava Nafty na regionální kolo TMF vrcholí

Ve dnech 1. -2. března se konalo prezenční setkání účastníků kurzu NAFTA a to opět na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Náplní byla intenzivní příprava na regionální kolo Turnaje mladých fyziků, které se bude konat v Praze dne 18. března a kterého se Nafťáci zúčastní ve složení: Jakub Skořepa (kapitán), Martin Kaschner, Dominik Krasula, Viktor Skoupý a Lukáš Vik.

Většina času se věnovala tréninku Fyzbojů – fyzikálních soubojů – během nichž Nafťáci prezentovali výsledky své celoroční práce. Za přítomnosti vedoucích kurzu – garantů – účastníci referovali o svých úlohách, vedli věcnou diskusi s prezentujícím a též shrnovali výsledky diskuse, to vše v angličtině. Ti, kteří právě nezastávali jednu ze tří pozic referent, oponent, recenzent, simulovali porotu. Po otázkách garantů a kolegů z týmu, kteří nenechali na prezentujících nit suchou (těžko na cvičišti…) přišlo bodování, krátké zhodnocení a již se připravoval další recenzent se svou úlohou. Během dne si také každý prokonzultoval úlohy, které řeší, s příslušným garantem.

„Je skvělé, jakých pokroků naši Nafťáci za posledního půl roku dosáhli!“, tak hodnotí setkání Karel Kolář, sám bývalý účastník a nyní hlavní organizátor kurzu.

V sobotu večer přednášel účastníkům o diferenciálním počtu garant Lukáš Timko, jinak student prvního ročníku MFF UK. Setkání skončilo v neděli v brzkých odpoledních hodinách a účastníci se vypravili domů – někdy i stovky kilometrů daleko.

Do regionálního kola zbývá již jen pár dní, což znamená upravit poslední detaily v prezentacích, zopakovat si ta správná anglická slovíčka, která v diskusi u vaší úlohy určitě zazní, domluvit se na posledních detailech taktiky při ostrém Fyzboji a v neposlední řadě příprava nervů a sebevědomí, které jistě bude potřeba. Držme tedy Nafťákům palce, protože do celostátního kola, které se koná 9. -11. 4. V Chebu, postupuje jen jeden!

Za garanty NFT
Ota Kunt

Je zobrazeno 1 - 5 položek z celkového počtu 37.
Položek na stránku 5
  8