Aktuality Aktuality

Chystá se zimní soustředění Talnetu

Jako každý rok bude první pololetí kurzů Talnetu završeno zimním soustředěním. To letošní proběhne ve dnech 4. – 7. 2. 2010 ve Zbraslavicích u Kutné Hory.

Nejočekávanějším bodem programu budou prezentace seminárních prací před odbornou i laickou komisí.

Soustředění se účastní instruktoři a organizátoři aktivit Talnetu, studenti a pozvaní absolventi kurzů. Letos poprvé mohou studenti, kteří budou prezentovat svou práci pozvat na tento bod programu své rodiče nebo učitele.

Podrobné informace o soustředění jsou rozesílány emailem.

T-exkurze: od geologických struktur po buněčnou stavbu

Ve druhém prosincovém týdnu (7. – 11. 12. 2009) se v Talnetu konaly prezenční části T-exkurzí. Máme pro vás T-report!

T-exkurze jsou kombinací online výuky a praktické činnosti v autentickém prostředí odborného pracoviště.
Tradičně jsou T-exkurze realizovány v komorním počtu, aby si toho každý účastník odnesl co nejvíce. Komunikace s instruktorem je tak intenzivnější a samostatně provedené pokusy, či měření jsou samozřejmostí…zkrát­ka člověk si vyzkouší „řemeslo vědce, experta“ se vším všudy.

Report z podzimních T-exkurzí roku 2009

Příprava na Turnaj mladých fyziků v plném online streamu

Ve čtvrtek 17. prosince a v pondělí 21. prosince proběhly Rozjezdy úloh druhého výzkumného bloku v rámci kurzu Na fyziku v týmu. Pro ty, kteří se nemohli uvolnit z předvánočních příprav a dorazit do laboratoře osobně, bylo zajištěno online interaktivní vysílání ze studia Talnet. V kurzech se tak poprvé vyzkoušela oboustranná online same-time komunikace. Věříme, že úspěšný ostrý test přinese další inovace do aktivit Talnetu.

Tým Talnetu přeje pěkné Vánoce a úspěšný rok 2010

Všem svým studentům, příznivcům, spolupracovníkům a partnerům přejeme pozitivní ohlédnutí za končícím rokem a nadějné vykročení do roku nového.

Talnet blahopřeje úspěšným reprezentantům

Na slavnostním setkání s ministryní školství, které se konalo v Betlémské kapli v Praze dne 9.12.2009, byli oceněni studenti reprezentující Českou republiku v mezinárodních soutěžích.
Blahopřejeme všem a zejména těm, se kterými se setkáváme v aktivitách Talnetu, jmenovitě Lukáši Kripnerovi, který byl oceněn za výsledky Středoevropské olympiády v informatice, dále Anh Vu Le Quyovi, který získal na Mezinárodní astronomické olympiádě bronzovou medaili a Jáchymu Sýkorovi, který získal bronzovou medaili na Mezinárodní fyzikální olympiádě.

Na fyziku v týmu - přípravy na Turnaj zahájeny!

V kurzu začal druhý výzkumný blok, který přinesl několik novinek! Víte jaké? Pouštíme se do řešení další „sedmičky“ problémů, spouštíme „tvrdou“ přípravu na Turnaj mladých fyziků a online prostředí stejně jako web kurzu prošel zajímavou proměnou. Sledujte www.talnet.cz/nft.

Nabídka podzimních T-exkurzí je tu!

Vytvořte s námi astrofotografii, prozkoumejte mechorosty pod mikroskopem nebo si pořádně zaexperimentujte v chemické laboratoři. Více informací o jednotlivých T-exkurzích i online přihlášku najdete zde.Přihlašování je možné do 20.11.2009, proto neváhejte!

Vychází 4. číslo informačního bulletinu T-něco

Co přinesl začátek talnetího roku a co se chystá v nejbližší budoucnosti, se dočtete ve čtvrtém vydání informačního bulletinu Talnetu T-něco.

Podzimní prázdniny - načerpejte síly!

I v Talnetu máme podzimní prázdniny! Využijte volno k načepání sil a inspirace.
Představte si, kolik zajímavých témat podzim nabízí: 

  • Proč se barví listí? Pozorujte rozpad barviv v listech stromů, nejprve mizí chlorofyly, karotenoidy se drží déle.
  • Jak vzniká městská mlha? Všimněte si, za jaké teploty vzniká. Vodní páry ve vzduchu kondenzují na drobných částicích (prach, exhalace z automobilů).
  • Zvládli jste se přeorientovat zpátky z letního času? Letní čas byl zaveden kvůli úsporám elektrické energie během první světové války (večer jsou lidé aktivnější než ráno). Na podzim čas srovnáváme s pásmovým časem.
  • Viděli jste na přelomu září/října polární záři? Ne? Nevadí. Magnetické pole Země a Slunce se na podzim (a na jaře) propojuje a může docházet ke geomagnetickým bouřím, které podněcují vznik polární záře. Tak třeba příště :-)

Pěkný podzim!!

Ohlédnutí za úvodním soustředěním (2. - 4. 10. 2009)

O prvním říjnovém víkendu (2. – 4. 10. 2009) proběhlo úvodní soustředění nováčků v Talnetu. Útočiště jsme našli v bývalém klášteře, dnešní Svatojánské koleji, ve Svatém Janu pod Skalou. O co přesně šlo a jaké to bylo, se dočtete v reportáži. Pěkné čtení!

Je zobrazeno 251 - 260 položek z celkového počtu 263.
Položek na stránku 10
  27