Aktuality Aktuality

Proběhlo letní soustředění 2010

Ze závěrečného soustředění Talnetího roku 2009/2010 přinášíme krátký report s fotkami. Report – letní soustředění

Tak to byl květen s T-exkurzemi, vážení!

… můžeme v Talnetu s potěšením říci, neboť jsme poslední květnový den zakončili všech 7 jarních T-exkurzí, z nichž jedna musela proběhnout pro veliký zájem hned dvakrát. Celkem se zúčastnilo 40 studentů, někdy i v doprovodu jejich vyučujících.
Více
 

Kurzy právě vrcholí online obhajobami

Jak se dá v polních podmínkách upravit voda, aby byla pitná? Co zatím vědci odhalili o hemoglobinu? Opravdu krev mění s okysličováním a odkysličováním svou barvu? Kde se ve vesmíru nachází nejvíc vody? Jak se dá doma vyrobit model rakety a jak dopadne při startu v porovnání s opravdovým startem rakety? Jak jsou rostliny vynalézavé pro to, aby dosáhly opylení? 

To jsou jen vybrané otázky, na které Talneťáci hledali v seminárních pracích odpovědi! Nyní se to mohou dozvědět i všichni spolustudenti z kurzů!

Co jsou to online obhajoby?

Na výukový blok s lekcemi a úkoly navázalo období individuální práce na vlastním projektu (seminární práci) na téma, které si studenti sami vybrali nebo jim ho navrhli instruktoři, kteří zůstali i po skončení lekcí k dispozici ke konzultacím.

V online obhajobách jsou práce studentů online zveřejněny ostatním spolužákům v kurzu, kteří mají společně s instruktory možnost klást autorovi práce dotazy. Ten na ně musí odpovědět a obhájit si svůj názor a výsledky práce.

Takováto přehlídka prací všech kurzů napříč obory a možnost klást k pracím dotazy je pro autory příležitost pochlubit se svým dílem a pro všechny možnost obohatit se o nové poznatky a vyzkoušet si z pohodlí domova odbornou diskuzi. Online obhajoby budou probíhat až do 5.6.

Ilustrační obrázek:

Těšíme se na Letní soustředění

Letošní letní soustředění Talnetu, které se bude konat v Jeseníkách ve dnech 10.- 13. 6. 2010, přináší pestrý program. Kromě prezentací a vyhlášení nejůspěšnějších studentů počítáme i s přednáškami, exkurzí do přečerpávací elektrárny a výletem po krásném okolí.
Na soustředění se mohou potkat vzájemně studenti a instruktoři, kteří jinak v kurzech pracují online.

Jarní T-exkurze spuštěny!

V pondělí 3. května 2010 bylo spuštěno 6 jarních T-exkurzí. Přihlášení zájemci se už připravují na návštěvu genetické laboratoře Genvia, studují postup výroby fotovoltaického (slunečního) článku, jehož účinnost budou následně v laboratoři testovat, vybírají si zajímavé reakce pro experimentování ve vysokoškolské chemické laboratoři, hledají kritéria hodnocení fenoménu pražské nové divočiny a zjišťují, co jsou to matematické nepořádky a jak souvisí s permutacemi. Po online části následují návštěvy odborných pracovišť a terénu. Na začátku června se můžete těšit na nejlepší reporty z T-exkurzí.

Více o T-exkurzích zde

Změna termínu Letního soustředění 2010

Blíží se Letní soustředění 2010. Důležitá informace: posouvá se termín na 10. – 13.6.2010! Soustředění proběhne na Slovensku v Tatrách, konkrétně v Tatranské Štrbě, kde již máme dobré zkušenosti z předchozích ročníků.
Další podrobnosti a elektronické přihlášky připravujeme.

Vychází 6. číslo informačního bulletinu T-něco

Vítězství v regionálním kole Turnaje mladých fyziků, zpráva o průběhu akce Talnet na internetu, nabídka jarních T-exkurzí a registrace do nového ročníku, to jsou zprávy, které přináší další číslo bulletinu. 

Talneťáci bojovali v celostátním kole Turnaje mladých fyziků

Ve dnech 15. a 16.4. 2010 se v celostátním kole Turnaje mladých fyziků, kterého se Talneťáci zúčastnili pod záštitou Gymnázia Špitálská, střetla tři družstva ve Valašském Meziříčí. Kromě Špitálské soutěžili ještě reprezentanti Opavy a Chebu. Za Talnet vystoupili Dominka Kalasová, Kristýna Šmídová, Ota Kunt, Ondřej Novák a Lukáš Kripner.


V celkovém hodnocení skončil tým Špitálské na třetím místě za druhou Opavou a vítězným Chebem. GRATULUJEME všem zúčastněným!!!!

Jak napínavé bylo klání, ukazuje záznam prvního fyzboje:

Po prezentaci týmu z Opavy a oponování týmu Špitálská, které vedl Lukáš Kripner je skóre bodů udělené porotou: Opava – referent 58, Špitálská – oponent 52, Cheb – reviewer 73.

V dalším kole bude Špitálská prezentovat úlohu Kelvinovo kapátko. Prezentaci pronáší Ota Kunt. Oponuje tým z Chebu. Další kolo ohodnotila porota takto: Špitálská – referent 60, Cheb – oponent 73, Opava – reviewer 63.

Ve třetím kole za Špitálskou shrnoval výsledky Lukáš Kripner. Body udělené porotou: Cheb – referent 72, Opava – oponent 69, Špitálská – reviewer 65.

Přidělené body se dále násobily koeficientem podle role, např. pro oponenta *2.

Podrobně o kurzu Na fyziku v týmu a přípravách Turnaj mladých fyziků zde

Talneťáci uspěli na Turnaji mladých fyziků

Po měsících příprav vyrazili Talneťáci v družstvu pod hlavičkou Gymnázia Špitálská do regionálního kola Turnaje mladých fyziků.

V regionálním kole, které se konalo 9.4. 2010 v Praze, se tým Špitálská střetl s týmem Gymnázia Ch. Dopplera. V soutěži oba týmy prezentovaly po dvou úlohách. Za tým Talnet Gymnázia Špitálskou vystoupily Kristýna Šmídová a Dominika Kalasová. Týmu soupeře oponoval za Talnet Lukáš Kripner.

Do celostátního kola ve Valašském Meziříčí po tuhém souboji, který přihlížející odborníci označili za předčasné finále, postoupil tým Gymnázia Špitálská. Účast Talneťáků v soutěži tedy nekončí. Naopak, po krátkém odpočinku je čeká příprava na utkání v celostátním kole. (Více o přípravách na stránkách kurzu Na fyziku v týmu)

Talnet přeje krásné Velikonoce

Všem příznivcům Talnetu přejeme pěkné Velikonoce!

Je zobrazeno 251 - 260 položek z celkového počtu 280.
Položek na stránku 10
  28