Aktuality Aktuality

Vychází 7. číslo informačního bulletinu T-něco

Obsahem čísla je report z jarních T-exkurzí, z Letního soustředění v Jeseníkách, novinky v kurzech pro příští ročník a otevřené registrace!

Otevřeny registrace do ročníku 2010/2011

Do 24.9.2010 je možné se přihlásit do kurzů pro další ročník Talnetu, který opět přináší některé novinky.

Seznam otevíraných kurzů s anotacemi najdete na stránce T-kurzy
Instrukce, jak se přihlásit, včetně přihlášky najdete na Jak se přihlásit
Po potvrzení elektronické přihlášky do kurzu může účastník využívat nabídku dalších aktivit Talnetu, jako jsou soustředění, T-exkurze a další.

Proběhlo letní soustředění 2010

Ze závěrečného soustředění Talnetího roku 2009/2010 přinášíme krátký report s fotkami. Report – letní soustředění

Tak to byl květen s T-exkurzemi, vážení!

… můžeme v Talnetu s potěšením říci, neboť jsme poslední květnový den zakončili všech 7 jarních T-exkurzí, z nichž jedna musela proběhnout pro veliký zájem hned dvakrát. Celkem se zúčastnilo 40 studentů, někdy i v doprovodu jejich vyučujících.
Více
 

Kurzy právě vrcholí online obhajobami

Jak se dá v polních podmínkách upravit voda, aby byla pitná? Co zatím vědci odhalili o hemoglobinu? Opravdu krev mění s okysličováním a odkysličováním svou barvu? Kde se ve vesmíru nachází nejvíc vody? Jak se dá doma vyrobit model rakety a jak dopadne při startu v porovnání s opravdovým startem rakety? Jak jsou rostliny vynalézavé pro to, aby dosáhly opylení? 

To jsou jen vybrané otázky, na které Talneťáci hledali v seminárních pracích odpovědi! Nyní se to mohou dozvědět i všichni spolustudenti z kurzů!

Co jsou to online obhajoby?

Na výukový blok s lekcemi a úkoly navázalo období individuální práce na vlastním projektu (seminární práci) na téma, které si studenti sami vybrali nebo jim ho navrhli instruktoři, kteří zůstali i po skončení lekcí k dispozici ke konzultacím.

V online obhajobách jsou práce studentů online zveřejněny ostatním spolužákům v kurzu, kteří mají společně s instruktory možnost klást autorovi práce dotazy. Ten na ně musí odpovědět a obhájit si svůj názor a výsledky práce.

Takováto přehlídka prací všech kurzů napříč obory a možnost klást k pracím dotazy je pro autory příležitost pochlubit se svým dílem a pro všechny možnost obohatit se o nové poznatky a vyzkoušet si z pohodlí domova odbornou diskuzi. Online obhajoby budou probíhat až do 5.6.

Ilustrační obrázek:

Těšíme se na Letní soustředění

Letošní letní soustředění Talnetu, které se bude konat v Jeseníkách ve dnech 10.- 13. 6. 2010, přináší pestrý program. Kromě prezentací a vyhlášení nejůspěšnějších studentů počítáme i s přednáškami, exkurzí do přečerpávací elektrárny a výletem po krásném okolí.
Na soustředění se mohou potkat vzájemně studenti a instruktoři, kteří jinak v kurzech pracují online.

Jarní T-exkurze spuštěny!

V pondělí 3. května 2010 bylo spuštěno 6 jarních T-exkurzí. Přihlášení zájemci se už připravují na návštěvu genetické laboratoře Genvia, studují postup výroby fotovoltaického (slunečního) článku, jehož účinnost budou následně v laboratoři testovat, vybírají si zajímavé reakce pro experimentování ve vysokoškolské chemické laboratoři, hledají kritéria hodnocení fenoménu pražské nové divočiny a zjišťují, co jsou to matematické nepořádky a jak souvisí s permutacemi. Po online části následují návštěvy odborných pracovišť a terénu. Na začátku června se můžete těšit na nejlepší reporty z T-exkurzí.

Více o T-exkurzích zde

Změna termínu Letního soustředění 2010

Blíží se Letní soustředění 2010. Důležitá informace: posouvá se termín na 10. – 13.6.2010! Soustředění proběhne na Slovensku v Tatrách, konkrétně v Tatranské Štrbě, kde již máme dobré zkušenosti z předchozích ročníků.
Další podrobnosti a elektronické přihlášky připravujeme.

Vychází 6. číslo informačního bulletinu T-něco

Vítězství v regionálním kole Turnaje mladých fyziků, zpráva o průběhu akce Talnet na internetu, nabídka jarních T-exkurzí a registrace do nového ročníku, to jsou zprávy, které přináší další číslo bulletinu. 

Talneťáci bojovali v celostátním kole Turnaje mladých fyziků

Ve dnech 15. a 16.4. 2010 se v celostátním kole Turnaje mladých fyziků, kterého se Talneťáci zúčastnili pod záštitou Gymnázia Špitálská, střetla tři družstva ve Valašském Meziříčí. Kromě Špitálské soutěžili ještě reprezentanti Opavy a Chebu. Za Talnet vystoupili Dominka Kalasová, Kristýna Šmídová, Ota Kunt, Ondřej Novák a Lukáš Kripner.


V celkovém hodnocení skončil tým Špitálské na třetím místě za druhou Opavou a vítězným Chebem. GRATULUJEME všem zúčastněným!!!!

Jak napínavé bylo klání, ukazuje záznam prvního fyzboje:

Po prezentaci týmu z Opavy a oponování týmu Špitálská, které vedl Lukáš Kripner je skóre bodů udělené porotou: Opava – referent 58, Špitálská – oponent 52, Cheb – reviewer 73.

V dalším kole bude Špitálská prezentovat úlohu Kelvinovo kapátko. Prezentaci pronáší Ota Kunt. Oponuje tým z Chebu. Další kolo ohodnotila porota takto: Špitálská – referent 60, Cheb – oponent 73, Opava – reviewer 63.

Ve třetím kole za Špitálskou shrnoval výsledky Lukáš Kripner. Body udělené porotou: Cheb – referent 72, Opava – oponent 69, Špitálská – reviewer 65.

Přidělené body se dále násobily koeficientem podle role, např. pro oponenta *2.

Podrobně o kurzu Na fyziku v týmu a přípravách Turnaj mladých fyziků zde

Je zobrazeno 241 - 250 položek z celkového počtu 272.
Položek na stránku 10
  28