Aktuality Aktuality

Jarní T-exkurze spuštěny!

V pondělí 3. května 2010 bylo spuštěno 6 jarních T-exkurzí. Přihlášení zájemci se už připravují na návštěvu genetické laboratoře Genvia, studují postup výroby fotovoltaického (slunečního) článku, jehož účinnost budou následně v laboratoři testovat, vybírají si zajímavé reakce pro experimentování ve vysokoškolské chemické laboratoři, hledají kritéria hodnocení fenoménu pražské nové divočiny a zjišťují, co jsou to matematické nepořádky a jak souvisí s permutacemi. Po online části následují návštěvy odborných pracovišť a terénu. Na začátku června se můžete těšit na nejlepší reporty z T-exkurzí.

Více o T-exkurzích zde

Změna termínu Letního soustředění 2010

Blíží se Letní soustředění 2010. Důležitá informace: posouvá se termín na 10. – 13.6.2010! Soustředění proběhne na Slovensku v Tatrách, konkrétně v Tatranské Štrbě, kde již máme dobré zkušenosti z předchozích ročníků.
Další podrobnosti a elektronické přihlášky připravujeme.

Vychází 6. číslo informačního bulletinu T-něco

Vítězství v regionálním kole Turnaje mladých fyziků, zpráva o průběhu akce Talnet na internetu, nabídka jarních T-exkurzí a registrace do nového ročníku, to jsou zprávy, které přináší další číslo bulletinu. 

Talneťáci bojovali v celostátním kole Turnaje mladých fyziků

Ve dnech 15. a 16.4. 2010 se v celostátním kole Turnaje mladých fyziků, kterého se Talneťáci zúčastnili pod záštitou Gymnázia Špitálská, střetla tři družstva ve Valašském Meziříčí. Kromě Špitálské soutěžili ještě reprezentanti Opavy a Chebu. Za Talnet vystoupili Dominka Kalasová, Kristýna Šmídová, Ota Kunt, Ondřej Novák a Lukáš Kripner.


V celkovém hodnocení skončil tým Špitálské na třetím místě za druhou Opavou a vítězným Chebem. GRATULUJEME všem zúčastněným!!!!

Jak napínavé bylo klání, ukazuje záznam prvního fyzboje:

Po prezentaci týmu z Opavy a oponování týmu Špitálská, které vedl Lukáš Kripner je skóre bodů udělené porotou: Opava – referent 58, Špitálská – oponent 52, Cheb – reviewer 73.

V dalším kole bude Špitálská prezentovat úlohu Kelvinovo kapátko. Prezentaci pronáší Ota Kunt. Oponuje tým z Chebu. Další kolo ohodnotila porota takto: Špitálská – referent 60, Cheb – oponent 73, Opava – reviewer 63.

Ve třetím kole za Špitálskou shrnoval výsledky Lukáš Kripner. Body udělené porotou: Cheb – referent 72, Opava – oponent 69, Špitálská – reviewer 65.

Přidělené body se dále násobily koeficientem podle role, např. pro oponenta *2.

Podrobně o kurzu Na fyziku v týmu a přípravách Turnaj mladých fyziků zde

Talneťáci uspěli na Turnaji mladých fyziků

Po měsících příprav vyrazili Talneťáci v družstvu pod hlavičkou Gymnázia Špitálská do regionálního kola Turnaje mladých fyziků.

V regionálním kole, které se konalo 9.4. 2010 v Praze, se tým Špitálská střetl s týmem Gymnázia Ch. Dopplera. V soutěži oba týmy prezentovaly po dvou úlohách. Za tým Talnet Gymnázia Špitálskou vystoupily Kristýna Šmídová a Dominika Kalasová. Týmu soupeře oponoval za Talnet Lukáš Kripner.

Do celostátního kola ve Valašském Meziříčí po tuhém souboji, který přihlížející odborníci označili za předčasné finále, postoupil tým Gymnázia Špitálská. Účast Talneťáků v soutěži tedy nekončí. Naopak, po krátkém odpočinku je čeká příprava na utkání v celostátním kole. (Více o přípravách na stránkách kurzu Na fyziku v týmu)

Talnet přeje krásné Velikonoce

Všem příznivcům Talnetu přejeme pěkné Velikonoce!

TALNET NA INTERNETU


Ptejte se na vzdělávání nadaných, na způsob práce v Talnetu, vyzkoušejte odbornost instruktorů! Talnet na internetu

Vše co chcete vědět o Talnetu a báli jste se zeptat...

Tři dny před narozeninami Jana Amose Komenského vyvrcholí akce „Talnet na internetu“, která umožní zvídavým dětem, jejich rodičům a učitelům po pět dní klást otázky odborníkům z řad instruktorů a organizátorů projektu Talnet – online k přírodním vědám. Ve dnech 22.3. – 26.3.2010 se internetové dveře Talnetu otevřou všem, kdo se zajímají o otázky z přírodních věd, o vzdělávání nadaných dětí, o projektu Talnet a jeho spolupráci se školami. K online diskuzi, které budou probíhat vždy od 14:00 do 16:00 na adrese www.talnet.cz/nainternetu se postupně během jednotlivých dní vystřídá deset hostů, zejména z řad instruktorů a úspěšných studentů Talnetu, kteří v jednotlivých dnech budou odpovídat na otázky ze svého oboru, nebo jak se v Talnetu pracuje s mladými zájemci o fyziku, chemii, biologii, matematiku, astronomii a další vědy. Otázky bude možno pokládat i předem.

Na internetové stránce kde budou online diskuze probíhat, budou připraveny i videoklipy představující vybrané kurzy a další aktivity Talnetu. Zájemci o studium se budou moci ihned do některého z kurzů přihlásit, nebo se registrovat do zajímavých exkurzí, jejichž přípravná a závěrečná část probíhá také na internetu.

Již od 17.3. do poloviny dubna 2010 je možnost navštívit v Národním informačním centru mládeže v Praze Na Poříčí 4 výstavu Talnet na internetu – labyrint světa nebo škola hrou? K vidění budou fotografie a prezentace z akcí, které Talnet pro své studenty pořádá již sedmým rokem.

Program diskuzí:
22.3. Petr Pišoft, instruktor kurzu Meteorologie
Monika Lokajíčková, koordinátorka kurzů
23.3. Petr Pudivítr, instruktor kurzů Astronomie
Natálka Friedová, studentka Talnetu
24.3. Pavel Teplý, instruktor kurzů Chemie
Vladimír Vít, učitel doporučující žáky do Talnetu
25.3. Martina Röhlichová, Eva Novozámská, instruktorky kurzů Biologie
Míša Žáková, psycholožka spolupracující s Talnetem
26.3. Tomáš Fencl, instruktor kurzu Programovatelné automaty a základy řízení výroby
Vojtěch Tutr, PR Talnetu

Talnet se představí v Informačním centru

Od středy 17.3. do začátku dubna 2010 bude v prostorách Národního informačního centra pro mládež v Praze, Na Poříčí 4 k vidění výstava o projektu Talnet. K vidění budou fotografie z aktivit Talnetu, připraveny budou také informační panely o kurzech a exkurzích Talnetu.

Kdo se z časových nebo jiných důvodů na výstavu nedostane a přesto by se rád něco více o Talnetu dozvěděl, může využít připravované akce Talnet na internetu. Ta se připravuje na 22. – 26.3. 2010 a bude probíhat kompletně online včetně rozhovorů s instruktory, studenty a dalšími hosty. Talnet těmito aktivitami chce upozornit, že s přicházejícím jarem se otevřou registrace do jarních T-exkurzí a do T-kurzů příštího talnetího roku.

Další informace a podrobnosti sledujte na tomto webu.

Zahájen jarní semestr v kurzech Talnetu

Po přestávce, kterou vyplnilo psaní seminárních prací, jejich online obhajoby, zimní soustředění a chvíle odpočinku, rozbíhá se opět v T-kurzech práce na úlohách. Studenti budou opět každý týden nacházet v online prostředí nová zadání.
Výukový blok skončí před Velikonocemi, kdy budou moci psát seminárky ti, kdo to dosud nestihli. Zároveň se také otevřou registrace do T-exkurzí pro jaro 2010. Celý rok Talnetu uzavře letní soustředění, které se chystá na 17. – 20. 6. 2010.

Je zobrazeno 241 - 250 položek z celkového počtu 266.
Položek na stránku 10
  27