Aktuality Aktuality

«Zpět

Zimní soustředění 2017 Nekoř

Stojím na přeplněném nádraží a čekám na známé tváře. Už potřetí. Po krátkém čekání se okolo utvoří malá skupinka. Vyrážíme. Cesta ubíhá díky zajímavým rozhovorům rychle a zanedlouho jsme v Orlických horách.

            Program zahajujeme seznamovacími hrami, ve kterých si můžeme vyzkoušet stát se na chvíli někým jiným, nebo vymyslet své vlastní definice pro odborná slova. Společně vytváříme typickou atmosféru, kde výbuchy smíchu střídají debaty o vážných i méně vážných tématech a touha se něco dozvědět je všudypřítomná.

            Nedaleká Dolní Dobrouč nám umožnila pohled do tajů výroby kyseliny hyaluronové, veterinárních a farmaceutických léčiv, různých typů vláken a vývoje zařízení pro nanotechnologie. Mohli jsme se zamyslet nad nabízenými přednáškami a stážemi, vyzkoušet si kožní diagnostiku konfokální mikroskopií, nebo ochutnat kloubní výživu.

            Podtitulem soustředění byla energie, takže jsme se o ní dozvěděli nejdříve z pohledu energetiky a průmyslu (naše znalosti otestovala následná soutěž), a poté také z pohledu fyziky. Na své si přišli všichni, nechyběly skupinky teoretiků ani experimentátorů.

            Došlo k vyvrcholení prvního bloku kurzů: prezentaci seminárních prací. Prezentující statečně obhajovali své práce a ukázali své znalosti a dovednosti, představili méně tradiční obory, nebo zajímavé experimenty.

            Večery nám zpříjemňovaly tradiční deskové hry, při nichž docházelo ke spoustě z nezapomenutelných okamžiků. Poté, co jsme uložili poslední figurku a uklidili zapomenutou kostku, bylo třeba odjet. Ještě naposled vyměnit názory a je konec. Je konec dalšího soustředění, kde se můžete seznámit s lidmi, kteří sice mají různé zájmy, ale spojuje je chuť poznávat, objevovat a hledat pravdu.

 

Autorka textu: Lenka Sloupová

Komentáře